Utorok24. jún 2025, meniny má Ján, zajtra Olívia, Tadeáš

Legenda Gus Grissom: Ako prvý dvakrát letel do vesmíru, tretí pokus sa mu stal osudným

Virgil Ivan Grissom Zobraziť galériu (8)
Virgil Ivan Grissom (Zdroj: NASA archív)

Astronaut Virgil Ivan Grissom bol druhým Američanom, ktorý letel do vesmíru a prvým človekom, ktorý sa do vesmíru dostal aj druhýkrát. Jeho tretiemu vesmírnemu letu zabránil požiar v kozmickej lodi Apollo 1 v roku 1967, pri ktorom zahynul vo veku 40 rokov. Od narodenia astronauta Virgila Ivana Grissoma včera uplynulo 95 rokov.

 

Virgil Ivan Grissom sa narodil 3. apríla 1926 v meste Mitchell v americkom štáte Indiana v rodine železničiara a ženy v domácnosti. Po skončení základnej školy študoval na miestnej vyššej odbornej škole. K lietadlám sa dostal ako tínedžer na letisku v Bedforde, kde ho jeden z leteckých nadšencov brával za jeden dolár na vyhliadkové lety a naučil ho základom pilotovania. Po skončení odbornej školy vstúpil v roku 1944 do armády. Skončil síce pri letectve, ale slúžil ako úradník.

Virgil Ivan Grissom
Zobraziť galériu (8)
 (Zdroj: NASA archív)

Po druhej svetovej vojne pracoval ako tesár alebo kuchár, ale neskôr sa prihlásil na Purdueovu univerzitu (Purdue University), ktorú ukončil s titulom strojného inžiniera. Vstúpil opäť do armády, absolvoval letecký kurz a počas Kórejskej vojny (1950 - 1953) sa zúčastnil na stovke bojových misií. V roku 1953 ho prevelili na leteckú základňu Wright-Patterson AFB, kde pracoval ako inštruktor a doplnil si vysokoškolské vzdelanie na Technickom inštitúte Vzdušných síl USA (Air Force Institute of Technology).

Virgil Ivan Grissom
Zobraziť galériu (8)
 (Zdroj: NASA archív)

V októbri 1956 bol skúšobným pilotom na Edwardsovej základni v Kalifornii. O dva roky neskôr sa dostal medzi letcov, ktorých vybrali pre vesmírny program ako budúcich astronautov. Stal sa jedným zo siedmich astronautov programu Mercury.

Virgil Ivan Grissom
Zobraziť galériu (8)
 (Zdroj: NASA archív)

Prvýkrát letel do vesmíru 21. júla 1961 v rámci misie Mercury-Redstone 4 na lodi Liberty Bell 7. Išlo o druhý pilotovaný vesmírny let, čím sa Grissom stal druhým Američanom vo vesmíre. Prvým bol Alan Shepard, ktorý suborbitálny let absolvoval 5. mája 1961.

Virgil Ivan Grissom
Zobraziť galériu (8)
 (Zdroj: NASA archív)

Grissomov let trval 15 minút a prebiehal bez komplikácií. Tie nastali po pristáti vo vodách Atlantického oceánu. Do kabíny sa v dôsledku explodovania vonkajšieho otvoru dostala voda a Grissom sa musel z kabíny rýchlo vyslobodiť. V skafandri plával vo vlnách oceánu, pokým sa mu nepodarilo dostať k jednému zo záchranárskych vrtuľníkov.

Virgil Ivan Grissom
Zobraziť galériu (8)
 (Zdroj: NASA archív)

Program Mercury vystriedal program Gemini, ktorého sa Grissom stal súčasťou. V rámci programu sa 23. marca 1965 dostal opäť do vesmíru. Spolu s pilotom kozmickej lode Johnom Youngom strávil vo vesmíre päť hodín. Grissom sa tak stal prvým človekom, ktorý do vesmíru letel dvakrát. Misia bola úspešná, kozmická loď v poriadku pristála na hladine Atlantiku.

Virgil Ivan Grissom
Zobraziť galériu (8)
 (Zdroj: NASA archív)

Skúsený astronaut sa stal súčasťou aj programu Apollo. Mal veliť posádke, ktorú tvorili Edward White a Rogerm Chaffee. Posádka však zahynula počas simulovaného odpočítavania v rámci príprav na let 27. januára 1967, keď v lodi Apollo 1 vypukol požiar. Virgil Ivan Grissom mal v tom čase 40 rokov.

Virgil Ivan Grissom
Zobraziť galériu (8)
 (Zdroj: NASA archív)

V roku 1987 zapísali Virgila Ivana Grissoma do Národnej leteckej siene slávy (National Aviation Hall of Fame). Pochovaný je na Arlingtonskom národnom cintoríne (Arlington National Cemetery).

Viac o téme: VesmírOsobnosti
Nahlásiť chybu

Súvisiace články


Odporúčame

Novinky

Varenie a recepty

Zaujímavosti a atrakcie

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu