Zoo Bojnice chová najnebezpečnejšieho vtáka na svete

26.07.2019 |   |    | 

Národná zoologická záhrada Bojnice chová jedného z najnebezpečnejších vtákov na svete. Je ním austrálsky kazuár, ktorého medzinárodný deň si dnes Zoo pripomína edukačnými aktivitami o živote tohto zaujímavého živočícha. Ako informoval hovorca bojnickej zoologickej záhrady Jaroslav Slašťan, kazuára považujú za najnebezpečnejšieho vtáka na Zemi. 

"Keď sa cíti ohrozený, útočí na ľudí i zvieratá. Síce nevie lietať, no behať dokáže rýchlosťou až 50 kilometrov za hodinu. Na strednom prste má párcentimetrový a mimoriadne ostrý pazúr, ktorým svoju obeť doslova rozpára," popísal kazuára Slašťan. Kazuár žije v Austrálii a Papui Novej Guinei, kde vydali príručku, ako prežiť útok tohto vtáka.

Hlavným problémom znižovania stavu populácie kazuára je strata a fragmentácia ich prirodzeného prostredia. Viac ako 80 percent prostredia ich prirodzeného výskytu, ako sú mokré tropické pobrežné nížiny v Austrálii, bolo zničených. Vedci predpokladali, že v roku 2002 bolo v Austrálii menej ako 2 500 dospelých jedincov.

Kazuáre pripomínajú pštrosy. Koža na krku, lalokoch, chrbte a hrudi je pestro sfarbená do červena, modra a fialova. Farba jeho kože na hlave a krku sa mení podľa nálady. Ak je rozrušený alebo rozhnevaný, je omnoho výraznejšia. Kazuáre majú na krku dva laloky. Ich unikátnym znakom je tvrdý hrebeň na hlave. Samice dorastajú do výšky 1,7 metra a môžu vážiť približne 70 kg. Vo všeobecnosti sú samce menšieho vzrastu. Kazuáre majú svalnaté nohy, ktoré sú ukončené tromi prstami, pokryté šupinami zo silne zrohovatenej pokožky, ktorá tvorí ploché doštičky. Na prstoch nôh má silné nechtovité pazúry.

 

Zdielať článok na Facebooku


Foto: TASR/AP
Zdroj: SITA

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Streda, 14. apríl. 2021. Meniny má Justína.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa