Košická zoo sa rozrástla o nové šelmy, pribudli líška korzak a margaj

2021-11-10 08:00:00 |   |    | 

Zoologická záhrada Košice najnovšie obohatila svoju kolekciu chovaných šeliem. V návštevníckom okruhu Altaj pribudol druh, ktorý táto zoo ešte nikdy nechovala - líška korzak. Jej domovom sú stredoázijské stepi a je nápadná najmä v zime hustou srsťou svetlej farby. 

Tak ako iné psovité šelmy, aj túto líšku je pomerne ľahké skrotiť. Z dôvodu prenasledovania človekom sa zaradila medzi zvieratá s prevažne nočnou aktivitou, informovala o tom TASR vedúca oddelenia vzdelávania a marketingu zoo Eva Malešová. Ochranári v súčasnosti varujú pred klesajúcimi počtami tejto líšky. Pod jej osud sa podpísala aj mimoriadne cenená kožušina. V porovnaní s našimi domácimi líškami je korzak menší, šplhá a je spoločenskejší. K doterajšej samici už zoo hľadá vhodného partnera, aby tak vytvorili pár.

Návštevníci sa môžu tešiť aj na samca margaja. „Takmer po 30 rokoch sa zoo vrátila k chovu mačkovitých šeliem z Južnej a Strednej Ameriky. Margaj je druh ocelota, v niektorých častiach sveta ho volajú ocelot stromový. Väčšinu času trávi v korunách stromov. Svoje teritórium si označuje močom alebo škrabancami na zemi a na konároch. Vďaka pružným zadným končatinám dokáže liezť po kmeňoch stromov dole hlavou. Tak ako prevažná väčšina mačiek, aj margaje žijú samotársky. Patria medzi ohrozené druhy,“ priblížil riaditeľ zoo Erich Kočner.  Príčinou ich úbytku je strata biotopu a lov. Partnerov vyhľadávajú len v čase rozmnožovania. Margaj dostane časom v Košiciach nové chovné zariadenie.

Varan obrovský je ďalším druhom, ktorý onedlho budú môcť vidieť návštevníci. Tento jašter pochádzajúci z juhovýchodnej Ázie dorastá až do dĺžky 2,5 metra a je tak po varanovi komodskom druhý najväčší. Zaznamenané je však jeho meranie v dĺžke až 3,15 metra. Zaujímavosťou je, že pri love vo vode sa dokáže ponoriť až na 30 minút. Košická zoo chová okrem tohto varana aj varana pestrého, ktorý pochádza z Austrálie a je jedným z najvzácnejších v európskych chovoch.

 

Zdieľať článok na Facebooku

Foto: TASR – Marián Holubčík
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Streda, 24. apríl. 2024. Meniny má Juraj.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa