Európsky unikát pri Kremnici: Na Skalke sprístupnia najdlhší visutý lanový most na Slovensku

28.06.2019 |   |    | 

Vyznávači adrenalínových športov majú o dôvod viac, prečo navštíviť Skalku pri Kremnici. K najťažšej ferrate pribudne najdlhší visutý lanový most na Slovensku, ktorý slávnostne otvoria už túto sobotu (29. 6.) o 10:00 hod. A to nie je jediná unikátna novinka tohto leta. 

Via ferrata Komín bola od začiatku tohto roka do konca apríla uzavretá z dôvodu zabezpečenia ochrany prírody. "V danej lokalite hniezdi dravec, ktorému sa v tomto období liahnu mláďatá," vysvetlila zástupkyňa primátora mesta Kremnica Iveta Ceferová. Mesto Kremnica z dôvodu dostavby ferraty uzáveru predĺžilo do konca júna. V sobotu ju opätovne sprístupnia a zároveň aj oficiálne otvoria najdlhší lanový most a lezeckú lanovú sieť na Slovensku.

Projekt visutého lanového mosta vznikol v spolupráci mesta Kremnica, Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), Nadácie EPH a Oblastných organizácií cestovného ruchu (OO CR) Stredné Slovensko a Turiec - Kremnicko.

"Pre návštevníkov sme dokončili časť via ferraty Komín. Ide o vybudovanie visutého lanového mosta, ktorý je vo výške asi 30 metrov nad zemou a dlhý približne 78,5 metra a lezeckej lanovej siete s dĺžkou 37,5 metra," priblížil primátor mesta Kremnica a predseda predstavenstva OOCR Turiec - Kremnicko Alexander Ferenčík. Most je určený pre ľudí, ktorí nemajú strach z výšok, povinná je ferratová výstroj a vhodná pevná obuv. Na most je povolený vstup maximálne 2 osobám naraz.

Nápad vybudovať na Skalke visutý most vznikol asi pred rokom a po dlhých prípravách trvala samotná realizácia asi mesiac. Na výstavbu mosta bolo použitých až 9 ton materiálu, ktoré pomáhalo vyniesť aj množstvo dobrovoľníkov.

Náučná zaistená cesta (via ferrata) Komín sa nachádza v Kremnických vrchoch v podcelku Flochovský chrbát. Trasa sa začína na Peknej vyhliadke, vedie hrebeňovou červenou turistickou značkou. Obľúbenou atrakciou na trase je Tunel, ktorý bol rekonštruovaný pred dvoma rokmi. Via ferrata je jednosmerná a má tri cesty: Komín s obťažnosťou C, Trubačova veža B a Výzva, ktorá je svojou obťažnosťou E najťažšou doteraz vybudovanou via ferratou na Slovensku.

Na zaistenej ceste čaká návštevníka 420 metrov lán s výškou skalných ciest 80 metrov. K ceste patrí aj krátka via ferrata na skale Jánošíkova diera s obťažnosťou B, ktorá je určená pre rodičov s deťmi. Turisti tiež môžu naraziť na boulderové steny, ktoré ponúkajú možnosti lezenia s rôznou obťažnosťou.

Via ferrata Komín sa nachádza v exponovanom teréne s nutnosťou použitia špeciálnych ferratových setov. Tie sú k dispozícii na zapožičanie v Relax centre na Skalke. Ferrata by mala byť verejnosti prístupná až do svojej pravidelnej uzávery, ktorá je pre uhniezďovanie sokola plánovaná od januára do marca budúceho roka.

Na sobotu sú naplánované aj ďalšie otvorenia – vyhliadka „Tiranic“, ktorá za svoje meno vďačí podobe s tvarom lodnej provy a tzv. Gulditrail pre bikerov. Ide o dva flowtrailové okruhy so štrkovým povrchom v dĺžke 250 metrov a 1400 metrov. V budúcnosti sa chystá ich rozšírenie a prepojenie aj na druhú stranu hrebeňa, čím by vznikol jedinečný priestor pre priaznivcov cyklistiky.

 

Autor: © Zoznam/ako

Zdielať článok na Facebooku


Foto: Facebook / Banskobystrický samosprávny kraj
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Štvrtok, 29. október. 2020. Meniny má Klára.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa