Cestička lásky v Banskej Štiavnici: Vydajte sa po stopách Sládkoviča a Maríny

2020-10-07 12:00:00 |   |    | 

Či bol pád Sládkovičovej múzy Márie Pischlovej do jazera Klinger nad Banskou Štiavnicou len nešťastnou náhodou alebo pokusom o samovraždu, sa už nikdy nedozvieme, no známe je, že ju po tejto udalosti začali domáci označovať za bláznivú. Tento, ale aj ďalšie, menej známe príbehy zo života zaľúbenej dvojice približuje Cestička lásky v Banskej Štiavnici, ktorou záujemcov sprevádza miestna literátka a bývalá slovenčinárka Mária Petrová. 

Prechádzka vedúca ulicami mesta podľa nej zavedie návštevníkov na miesta, ktoré sú späté so životom Andreja Sládkoviča a jeho Maríny. Sprevádzanie sa začína pri evanjelickom lýceu, kde kedysi spisovateľ študoval, pokračuje k rodnému domu jeho múzy, kde je v súčasnosti zriadená známa Banka lásky.

Ďalšie kroky návštevníkov smerujú do evanjelického kostola, kde sa Marína vydávala a kde Sládkoviča ordinovali za kňaza, a tiež k hrobu Maríny na miestnom evanjelickom cintoríne.

Petrová uviedla, že počas výkladu sa turistom snaží sprostredkovať nie známe fakty, ale skôr "perličky" zo života Sládkoviča a Maríny, ktoré nie sú všeobecne známe. Sprevádzanie spríjemňuje literátka aj recitovaním, do ktorého rada zapojí aj samotných turistov.

Jednou z príhod, ktoré počas prehliadky približuje, je aj spomínaný pád 65-ročnej Márie do jazera Klinger. Podľa Petrovej sa dodnes nezodpovedalo, či išlo o nešťastnú náhodu alebo nie. "Či sa jej len šmykla noha alebo či náhodou nechcela spáchať samovraždu, nevieme, no ešte jej nebolo súdené umrieť. Vyniesol ju zamdletú na breh tajchár Mojička a poslal rýchlo malého syna do Štiavnice po pomoc," priblížila.

Po Máriu prišiel ku Klingeru na koči jej syn, tajchárovi dal za záchranu matky päť zlatiek. Udalosť sa nezaobišla bez klebiet a odvtedy sa podľa Petrovej začalo o nej hovoriť ako o bláznivej. Miestni sa vraj začali po nej "inak" dívať, deti v meste zase po nej pokrikovali.

Bližšie informácie o možnostiach absolvovať Cestičku lásky s Petrovou nájdu záujemcovia v Informačnom centre v Banskej Štiavnici.

 

Zdieľať článok na Facebooku


Foto: TASR - Ján Krošlák
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Novinky.sk

Gurman.sk


Sobota, 30. september. 2023. Meniny má Jarolím.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa