Do Rožňavy sa vrátil vzácny ukradnutý obraz, umiestnia ho v katedrálnom kostole

08.04.2021 |   |    | 

Obraz svätého Klementa, ktorý bol v roku 1993 spolu s ďalšími dielami odcudzený z kostola na kalvárii v Rožňave, sa v stredu vrátil do mesta. Dielo po 28 rokoch vypátrali vďaka dražbe, do ktorej bol prihlásený. 

Obraz bol predtým umiestnený na kalvárii, v kostolíku. Teraz bude v katedrále a má byť takým partnerom staršej sestry, teda obrazu Metercie, aby oba obrazy boli vedľa seba,“ povedal rožňavský diecézny biskup Stanislav Stolárik.

Podľa archivárky Biskupského úradu Rožňava Silvie Lörinčíkovej obraz znázorňuje svätého Klementa ako patróna baníkov. „My sme tu v okolí Rožňavy zvyknutí skôr na patrocínium svätej Barbory alebo svätej Anny, ale na území Slovenska je viacero miest, ktoré ochraňoval svätý Klement. Napríklad Kremnica či Banská Štiavnica,“ konkretizovala.

Autorom obrazu je podľa jej slov Anton Haffer, vznikol v roku 1866 a má rozmery 95 krát 170 centimetrov. „V roku 1993 neznámi páchatelia odcudzili takmer celé zariadenie kalvárskeho kostola. Okrem tohto obrazu sa stratilo ešte ďalších 13 predmetov, ktoré dodnes nemáme,“ dodala Lörinčíková.

 

Zdielať článok na Facebooku


Foto: EASYFOTO TASR - Branislav Caban

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Sobota, 19. jún. 2021. Meniny má Alfréd.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa