Strechu kaplnky na symbolickom cintoríne obnovili podľa starej fotografie

19.11.2021 |   |    | 

Strechu kaplnky na symbolickom cintoríne vo Vysokých Tatrách nedávno obnovili podľa starej fotografie. "Mohlo by sa zdať, že ide o nepodstatný detail. No práve zašpicatený koniec šindľa prinavrátil národnej kultúrnej pamiatke pod Ostrvou pôvodný ráz zo 40. rokov minulého storočia," uvádzajú Štátne lesy Tatranského národného parku (ŠL TANAP-u) na sociálnej sieti. 

Zámerom bolo dodržať pôvodný tvar strechy so zašpicatenými koncami šindľov. Počas následných úprav sa totiž spodný, starý šindeľ jednoducho prekryl novým a špecifický prvok sa vytratil. "Predlohou nám bola aj historická fotografia z roku 1949, takže teraz majú návštevníci po 80 rokoch možnosť vidieť kaplnku v pôvodnej kráse," upozornil vedúci ochranného obvodu Vyšné Hágy Igor Cpin.

Nová krytina je z dreva červeného smreka, zatiaľ čo predtým sa zvykli používať šindle zo smreka obyčajného. Podľa vedúcej popradského pracoviska Krajského pamiatkového úradu Prešov Ivety Bujnovej sa predpokladá, že kvalita rezaného šindľa bude dobrá a dlhšie vydrží tvrdé tatranské podmienky aj bez základnej údržby a náteru. Práce realizovala spoločnosť Tatranský šindeľ.

Kaplnka na symbolickom cintoríne pod Ostrvou má ihlanovú strechu s dreveným šindľom a malou vežičkou s cibuľovitým zastrešením. Vo vežičke sa nachádza pôvodný malý zvon s mottom symbolického cintorína: „Mŕtvym na pamiatku – živým pre výstrahu“. Na vrchole vežičky je umiestnený drevený kríž. Symbolický cintorín bol slávnostne otvorený v roku 1940. Do ústredného zoznamu kultúrnych pamiatok ho zapísali o 23 rokov neskôr.

V súčasnosti sa v limbovom háji pod Ostrvou nachádza 398 tabuliek s 535 menami obetí hôr. Za ostatný rok pribudlo sedem tabuliek s ôsmimi menami. Správcom Symbolického cintorína sú ŠL TANAP-u. Na pietne miesto sa vzťahuje sezónna uzávera od 1. novembra do 14. júna.

 

Zdielať článok na Facebooku


Foto: TASR
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Utorok, 7. december. 2021. Meniny má Ambróz.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa