Najkrajšie chalúpky a úžasná príroda: Vo Vlkolínci nebudete vedieť, kam skôr pozerať

2024-06-26 13:00:00 |   |    | 

Hľadáte tip na výborný výlet? Už viac nemusíte. Vlkolínec je totiž jednou z najkrajších dedín na Slovensku, ktorú navyše obklopuje nádherná príroda. Lepšie miesto na letné dobrodružstvo by ste len ťažko hľadali. 

Bez jedinej novostavby

Vlkolínec sa nachádza za Ružomberkom a dostanete sa tam z mestskej časti Biely Potok. Už pomalé stúpanie do dedinky v obklopení hôr bude pre vás zážitkom. Krásna príroda a úžasné výhľady sú ako stvorené aj pre menšiu túru.

Vstup do Vlkolínca nie je možný autom, výnimku majú len domáci obyvatelia. Prvý úžasný pohľad sa vám ale naskytne už z parkoviska. Dedina sa hrdo týči na vrchole kopca a už tam vás navnadí na dobrodružstvo, ktoré vás prevedie históriou slovenskej architektúry. Prvá zmienka o Vlkolínci pochádza už z roku 1376.

V tom čase ho popisujú ako osadu pre pastierov a drevorubačov. Prvých pár domčekov neskôr doplnili aj väčšie stavby, ktoré patrili bohatším obyvateľom. Dedina bola postavená dvojradovým systémom, ktorý je typický pre túto časť Slovenska. Vedú cez ňu dve hlavné ulice, z ktorých zachádzate ku jednotlivým obydliam.

Dnes má Vlkolínec ako jediná obec u nás kompletne zachované pôvodné stavby. Nepribudol tam ani jediný nový dom a vďaka tomu sa počas návštevy budete cítiť takmer ako na ceste do dávnej minulosti.

 

Neľahký život, ktorý odradil viacerých obyvateľov

Keď sa pozeráte z Vlkolínca, uvidíte okolo seba len úžasnú prírodu. No hoci sa život v takomto odlúčení od sveta môže zdať romantický, v skutočnosti to nebolo jednoduché. Drevorubači a pastieri sa na tomto mieste pôvodne usadili preto, že boli bližšie k práci a mohli tak tráviť viac času so svojimi rodinami.

No takáto poloha začala postupom času miestnym komplikovať bežný život. Ťažko sa im cestovalo do zamestnania, deťom do škôl a počas tuhých zím mali občas komplikácie i pri zásobovaní. Kvôli tomu hľadali obyvatelia iné možnosti a presťahovali sa bližšie k mestu. Časom sa z Vlkolínca stala aspoň obľúbená turistická atrakcia, čo na tomto mieste opäť rozdúchalo novú iskru.

 

Skanzen skombinovaný s dedinou

Aktuálne funguje Vlkolínec ako živý skanzen. Pre verejnosť však nie sú sprístupnené všetky domy. Veľká časť z nich je stále v súkromnom vlastníctve, zopár ľudí tam zostalo žiť a niektorí svoje chalúpky využívajú aj na prenajímanie. Ak máte chuť, môžete tam zostať dlhšie a prespať v niektorom zo štýlových domčekov.

Od roku 1993 je dedina chránená UNESCOm. Kvôli tomu je tam zakázané robiť na domoch akékoľvek úpravy, ktoré by mohli poškodiť pôvodnú architektúru. Nemôžu sa ani zbúrať, prípadne postaviť nejakú novú budovu.

 

Čo uvidíte vo Vlkolínci?

Niektoré budovy sú sprístupnené pre verejnosť. V nich nájdete obchodíky, ale aj reštauráciu. Môžete si tiež pozrieť pôvodné zariadenia jednotlivých miestností. Pre rodiny s deťmi je obľúbená hospodárska časť, kde uvidia rôzne zvieratká.

V centre dediny sa nachádza kostol, v ktorom stále robia omše a je to zároveň obľúbené miesto na svadby. Pozrieť sa môžete aj do malej ľudovej galérie, roľníckeho domu a humna či sýpky. Veľmi cenným objektom je drevená zvonica.

 

Cyklotrasa i turistika

Okolie Vlkolínca ponúka niekoľko turistických možností. Výstup z Bieleho potoka patrí medzi fyzicky náročnejšie, no dostanete sa odtiaľ aj priamo do Ružomberka. Jedna trasa vedie cez Triensku dolinu, druhá cez Krkavú skalu.

Zo skanzenu môžete zájsť aj na vrch Sidorovo, odkiaľ máte najlepšiu vyhliadku na ružomberský región. Možno bude pre vás prekvapením, že cez Vlkolínec vedie aj cyklotrasa. Tá má však najvyššiu obtiažnosť.

 

Skvelé novinky

Letná turistická sezóna vo Vlkolínci začala od začiatku júna s pozitívnou novinkou. Nový model fungovania lokality UNESCO je založený na jednotnom výbere vstupného do expozícií vo Vlkolínci, ktoré navyše zahŕňa parkovné. Návštevníci horskej osady, ktorí si kúpia jednotné vstupné do expozícií, budú mať parkovanie v cene lístka. Ostatní turisti si zaplatia za parkovanie na odstavných plochách,“ povedal vedúci oddelenia kultúry, marketingu, cestovného ruchu a športu Mestského úradu v Ružomberku Miroslav Parobek.

Nový je aj poznávací okruh a trasa so sprievodcom na skupinovú alebo individuálnu prehliadku pamiatky UNESCO. Organizované prehliadky so sprievodcom budú v letnej turistickej sezóne denne o 11:00 a 14:00 hod. a v ostatnej časti roka v rovnakom čase počas víkendov a štátnych sviatkov. Pri individuálnych návštevách pamiatky UNESCO odporúčame návštevníkom Liptova využiť audio sprievodcu. Vďaka smartfónu si naši návštevníci jednoducho načítajú QR kódy a v slovenčine alebo angličtine si vypočujú audionahrávky,“ zdôraznila riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

 

Autor: © Zoznam/David

Zdieľať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Sobota, 13. júl. 2024. Meniny má Margita.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa