OBRAZOM: Takú nádheru inde neuvidíte, v Bratislave otvárajú historickú Lekáreň u Salvatora

2024-06-30 12:00:00 |   |    | 

Slovenská lekárnická komora (SLeK) otvára od 1. júla v historickej budove Lekárne u Salvatora v Bratislave novú prevádzku lekárne. Otvorená má byť sedem dní v týždni v čase od 10.00 do 18.00 h. Okrem štandardných služieb bude lekáreň poskytovať aj informácie o jej histórií. Prezident SLeK Ondrej Sukeľ a primátor Bratislavy Matúš Vallo o tom informovali na piatkovej tlačovej besede. 

"Bude to normálne otvorená lekáreň, do ktorej v zásade môže ktokoľvek kedykoľvek vstúpiť a môže dostať aj nejakú informáciu o histórii, o historickom mobiliári, o všetkom, čo je s históriou tejto lekárne spojené," priblížil Sukeľ. Doplnil, že v blízkej budúcnosti plánujú pod hlavičkou Lekárne u Salvatora aj organizáciu vzdelávacích a osvetových podujatí na rôzne farmaceutické témy.

Procesu otvorenia lekárne predchádzalo podľa Sukeľa viacero vecí. "Boli to jednak stavebné úpravy tejto budovy, pretože ona bola pomerne v zlom stave a mesto, keď ju získalo do svojho vlastníctva, tak dá sa povedať, že v rekordnom čase túto budovu pripravilo do užívania. Kúpa mobiliáru, zariadenie tých ďalších priestorov a všetko to, aby tá lekáreň mohla byť lekárňou," vysvetlil.

Vallo avizoval, že mesto má ambíciu zrekonštruovať aj zvyšok historickej budovy. "Sme v štádiu získavania stavebného povolenia, to znamená prípravy projektovej dokumentácie a následne získavanie stavebného povolenia a potom samozrejme budeme sa pozerať, či budú akékoľvek fondy alebo akékoľvek peniaze, ktoré budeme môcť ako mesto získať," doplnil.

Budovu Lekárne u Salvatora, ktorá patrí medzi najfotografovanejšie v historickom centre, získalo mesto Bratislava pred niekoľkými rokmi zámenou do výlučného vlastníctva. Originálny barokový lekárenský mobiliár odkúpilo v roku 2021 za takmer milión eur od súkromného zberateľa z Nového Mesta nad Váhom.


 

Zdieľať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Piatok, 19. júl. 2024. Meniny má Šarlota, Dušana.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa