Tajomné domy v skalách: Okolie Krupiny láka obydliami, aké inde nenájdete

2024-08-27 00:00:00 |   |    | 

Nevedno, či vznikli kvôli tureckým vpádom alebo kvôli skvelým podmienkam na uskladnenie jedla a nápojov, isté ale je, že obyvatelia oblasti okolo Krupiny dokázali skvelo využiť prírodné danosti a do skaly vyhĺbili priestory, ktoré nás ani po stovkách rokov neprestávajú fascinovať. Vyberte sa s nami na unikátnu cestu do miest, aké si obvykle spájame skôr s omnoho vzdialenejšími krajinami.



 

Krupina

Unikátne skalné úkryty môžete navštíviť aj v samotnej Krupine. V bývalom kamennom lome východne od centra sa nachádza lokalita zvaná Štrampľoch - Turecké studne. Napriek názvu (z nemeckého Steinbruch, teda kamenný lom) sa jedná o zvláštne do kameňa vyrezané skalné úkryty, ktoré v 19. - 20. storočí pravdepodobne slúžili ako obydlia miestnej chudobe.

Ich pôvodný účel ale nie je celkom známy. Podľa niektorých môže ísť o turecké skrýše zo 16. - 17. storočia, podľa iných to však mohli byť pivnice či dokonca kúpele. Z vonkajšej strany lomu totiž vidno akési kamenné schody a hore pozostatky pripomínajúce terasu. Raritou je aj kamenná izba hlboká takmer dva metre, ktorá má vedľa vchodu kamennú priekopu.

 

Hontianske Tesáre

Asi 20 kilometrov od krupiny môžete navštíviť aj ďalšie unikátne skalné obydlia, tzv. dúpence. Nachádzajú sa v obci Hontianske Tesáre a ich pôvod, vek ani účel nie sú jednoznačne určené. Najčastejšie sa opäť spomína ich vybudovanie v súvislosti s vpádom Turkov v 16. storočí, podľa iných názorov sú ale ešte staršie a ľudia sa tam mali ukrývať už v 13. storočí pri vpáde Tatárov.

Dodnes sa na úpätí svahov zachovali štyri dúpence. Najnižšia miestnosť je na úrovni potoka, najvyššia asi vo výške 20 metrov. Sú 5 až 6 metrov veľké a 180 až 200 cm vysoké a miestni ich podľa počtu otvorov nazývajú aj  „jednodierka“, „dvojdierka“ a „osemdierka“, ktorá je najväčšia. Okolo centrálnej podkovovitej miestnosti je do pieskovca vysekaných až osem komôrok, z ktorých polovica je menšia, určená zrejme pre deti.

 

Lišov

Nemenej známe sú aj skalné obydlia v len asi 8 kilometrov vzdialenom Lišove v okrese Krupina. Nesmierne malebná dedinka návštevníkov láka najmä unikátnou Galériou masiek, rozhodne by sa však mali vydať aj na prechádzku po jej okolí. Natrafiť totiž môžu až na asi dve stovky domov ručne vytesaných do tufu, ktoré sú zoskupené na dvoch hlavných miestach.

Necelý kilometer za obcou sa nachádzajú tzv. Drienovské kamenné obydlia s veľkými miestnosťami, ktoré údajne slúžili ako sklad vína Márie Terézie. Známejšie sú ale tzv. podsazenské kamenné obydlia neďaleko centra, ktoré vraj v období tureckých vpádov slúžili aj na bývanie. Jednotlivé miestnosti sa dajú rozoznať aj dnes a počas návštevy tak ľahko uhádnete, kde kedysi obyvatelia spali, kde varili a kadiaľ v prípade núdze unikali zo svojho jaskynného domova preč.

 

Mačkáš

Necelých 9 kilometrov od Lišova sa nachádzajú pivnice Mačkáš, vytesané v tufových skalách v 17. storočí, keď sa tam vraj počas tureckých bojov pred prenasledovaním skrývali členovia evanjelickej cirkvi na služby božie. Od 19. storočia slúžili priestory ako ubytovanie sluhov, ktorí pracovali pre zemepána Konkolyho.

V roku 1943 boli skalné otvory prehĺbené a v roku 2017 predĺžené a zrenovované na vínne pivnice, ktoré si po celý rok udržiavajú stabilnú teplotu. Dnes v nich ponúkajú ochutnávky a dokonca aj zážitkové ubytovanie, keď môžete v skalnej miestnosti aj prespať.

 

Brhlovce

Azda najznámejšie skalné obydlia nájdete v obci Brhlovce, ktoré už síce patria do levického okresu, no od lokality Mačkáš ich delí len asi 18 kilometrov. Niektorí datujú vyhĺbenie prvých priestorov v tufe do obdobia tureckých vpádov, podľa iných ale boli vytvorené až v 18. storočí kvôli uskladňovaniu vína. Unikátom je, že niektoré skalné hospodárske priestory sú kontinuálne využívané až doteraz a od roku 1983 tvoria prírodnú rezerváciu ľudovej architektúry.

Najviac ich uvidíte v uličke Šurda, kde sa nachádza aj expozícia Tekovského múzea, približujúca tradičný spôsob života v Brhlovciach. Tvoria ju dva murované domy (menší je z 80. rokov 19. storočia, väčší z roku 1932) a až dvojpodlažné kamenné priestory na konci dvora. Uvidíte v nich ľudový nábytok, hrnčiarske výrobky, kuchynský inventár aj kamenárske nástroje.

 

Autor: © Zoznam/ako

Zdieľať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Varenie a recepty

Piatok, 13. september. 2024. Meniny má Ctibor, Tobiáš, Tobias.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa