Streda25. jún 2025, meniny má Olívia, Tadeáš, zajtra Adriána

Najvyššia budova Trenčína ukrýva technickú raritu: Paternoster sa však zrejme stane minulosťou

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: Getty Images)

TRENČÍN - Obežné výťahy, známe aj pod prezývkou paternoster, sa v minulosti tešili pomerne veľkej obľube. Dnes ich je však na Slovensku už len pár a ani tie nemajú dobré vyhliadky. Kým v zahraničí sa radia medzi obľúbené turistické atrakcie, u nás sa hľadí najmä na ich funkčnosť a prevádzkové náklady. Tie sa zrejme podpíšu aj pod osud výťahu v Trenčíne.

Najvyššia budova Trenčína ukrýva
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Getty Images)

Budova Alfa je známa ako najvyššia v Trenčíne, vo svojich útrobách však ukrýva aj unikátny výťah paternoster (pomenovaný podľa ruženca, ktorý svojím systémom pripomína). Také sa v minulom storočí využívali najmä v administratívnych budovách, napríklad bankách, ministerstvách či úradoch, ktoré navštevovalo množstvo ľudí.

Najväčšou výhodou obežného výťahu je totiž jeho efektivita - v každom momente je na každom poschodí kabínka, takže netreba čakať a naraz sa odvezie omnoho viac ľudí. Práve to využívali aj v 12-podlažnej budove na Jilemnického ulici v Trenčíne, kde od roku 1970 sídlila štátna hospodárska organizácia SLOVAKOTEX - Slovenské textilné podniky.

File:Paternoster animated.gif
By RokerHRO - Own work, CC BY-SA 3.0, Link

Dnes v budove našli svoju adresu viaceré menšie firmy a ako priznáva Milan Ház z firmy Alfa Tower, ktorá ju vlastní, najmä mladší ľudia už majú s používaním výťahu paternoster ťažkosti. To je však len jeden z dôvodov, prečo zrejme dôjde k jeho výmene. „Výťah je v zlom stave a aj nedávno bol pokazený,“ vysvetľuje Ház, podľa ktorého prebiehali v minulosti len čiastkové opravy paternostera, a dnes sa preto z bezpečnostných aj finančných dôvodov viac oplatí nový moderný výťah.

Pokiaľ viem, špecificky sa obežným výťahom venuje až firma v Budapešti. Keby dokázal opravy a servis zabezpečiť niekto na Slovensku, bolo by to iné a určite by sme ich oslovili,“ priznáva Ház, podľa ktorého však výmenu výťahu zatiaľ len zvažujú a všetko závisí aj od cenovej ponuky, ktorú vypracuje dodávateľ. Sám pritom hovoré, že paternostera by mu bolo ľúto. „Iné by to bolo, ak by bol účel budovy odlišný, musíme však myslieť predovšetkým na servis nájomcom“.

Podľa dostupných informácií funguje momentálne na Slovensku sedem výťahov typu paternoster - päť v Bratislave (v budovách ministerstva dopravy, vnútra, pôdohospodárstva, financií aj na riaditeľstve ŽSR), jeden v Košiciach (budova Technickej univerzity) a jeden v Trenčíne. Hoci napríklad v Prahe slúži verejný obežný výťah aj ako turistická atrakcia, kam dokonca treba platiť vstupné, u nás zrejme o jeden prídeme.

Podľa hovorkyne magistrátu Eriky Ságovej by síce mesto uvítalo, ak by zostal trenčiansky paternoster zachovaný, no „treba si uvedomiť, že objekt, a teda aj výťah, je súkromným vlastníctvom, a mesto nemá žiadny právny titul to vlastníkovi prikázať.“ Bez finančnej podpory však majiteľ budovy zrejme nenájde veľa dôvodov pre zachovanie historického, no veľmi nákladného výťahu, ktorý má svoje najlepšie roky už dávno za sebou.

Viac o téme: údržbaBezpečnosťVýťahModernizáciaSlovenskoTrenčínZánikTechnické pamiatkyPaternosterTechnická pamiatkaTuristická atrakciaObežný výťahBudova AlfaSLOVAKOTEXMilan HázAlfa TowerHistorický výťahErika Ságová
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Novinky

Varenie a recepty

Zaujímavosti a atrakcie

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu