BRATISLAVA - Patríte medzi romantikov? Potom sa vám určite páči aj nočná obloha. Kvôli vizuálnemu smogu a množstvu osvetlenia je však čoraz ťažšie si vychutnať pohľad na hviezdy nerušene. Doprajte si preto radšej návštevu niektorej z našich hvezdárni, kde sa dozviete aj množstvo zaujímavých informácií o astronómii.
Slovenská ústredná hvezdáreň, Hurbanovo
V roku 1871 založil v Hurbanove hvezdáreň Mikuláš Konkoly Thege, ktorý bol významným astronómom a zakladateľom moderného astronomického výskumu na Slovensku. Je to jedno z najstarších astrofyzikálnych observatórií v Európe a dnes ponúka široké spektrum programov pre všetky vekové kategórie.
Návštevníci môžu využiť digitálne planetárium, kde sa premietajú fascinujúce filmy o vesmíre, alebo sa zúčastniť verejných pozorovaní hviezd cez moderné ďalekohľady. Hvezdáreň organizuje aj prednášky a workshopy, ktoré sú zamerané na popularizáciu astronómie.
Areál je obklopený krásnym parkom, kde sa nachádzajú sochy významných astronómov, ale aj slnečné hodiny. Keď tam prídete na dennú prehliadku, môžete si pozrieť i tieto zaujímavosti a bonusom večernej návštevy je zas pohľad na nočnú oblohu.
Hvezdáreň v Partizánskom
Táto hvezdáreň sa snaží okrem vedeckej činnosti robiť aj osvetu medzi verejnosťou. Otvorená bola v roku 1986 a v súčasnosti dva- až trikrát týždenne ponúka zaujímavé nočné prehliadky spojené s pozorovaním hviezd. Otváracie dni a hodiny sa líšia od ročného obdobia, preto si ich nezabudnite vopred skontrolovať na oficiálnom webe.
Návštevy sú možné vždy až po zotmení. Turisti majú možnosť vidieť planéty, hviezdy a iné astronomické objekty prostredníctvom moderného ďalekohľadu. Okrem toho vo hvezdárni v Partizánskom ponúkajú aj prednášky o aktuálnych astronomických javoch a rôzne vzdelávacie akcie pre deti i dospelých.
Tekovská hvezdáreň, Levice
Jednu z najstarších hvezdárni u nás nájdete v Leviciach. Založená bola v roku 1954 a od počiatku bolo jej hlavným cieľom popularizovať astronómiu najmä medzi mladými ľuďmi a deťmi. I kvôli tomu veľkú časť prehliadok špecializujú práve na študentov a organizujú exkurzie pre školy.
Tekovská hvezdáreň tiež ponúka návštevníkom prednášky o vesmíre a astronómii. Pochopiteľne veľmi obľúbené sú aj verejné pozorovania. Pri nich si vopred overte otváracie hodiny, ktoré sa líšia podľa obdobia. Počas nich máte možnosť sledovať rôzne astronomické objekty ako Mesiac, planéty či hviezdokopy. Pravidelne organizujú aj tematické akcie, ktoré sú často spájané rôznymi príležitosťami a významnými astronomickými udalosťami.
Hvezdáreň v Hlohovci
Za hlohoveckú hvezdáreň vďačíme tunajšiemu astronomickému krúžku. Ten si dal za úlohu nielen predstaviť astronómiu aj študentom a možno budúcim astronómom, ale zároveň tam raz chceli postaviť hvezdáreň.
Tento sen sa im podaril splniť a dnes patrí z hľadiska návštevnosti k tým najobľúbenejším. Pravidelne tam obmieňajú rôzne výstavy, ktoré vždy predstavajú inú tematiku z oblasti pozorovania hviezd.
Nechýba ani možnosť večerného sledovania oblohy. Pokiaľ sa práve deje nejaký zaujímavý astronomický úkaz, hvezdáreň mu venuje viacero vzdelávacích projektov a môžete si ho pozrieť aj na vlastné oči.
Hvezdáreň v Prešove
S Prešovom bola hvezdáreň vždy úzko spätá, veď tá prvá tu stála už v 15. storočí. Postupne ju modernizovali, presúvali na iné miesta a dokonca istý čas bola prevádzkovaná len nadšencami v súkromnom vlastníctve.
V roku 1984 bolo pri nej otvorené aj planetárium a v súčasnosti ponúka množstvo pútavých programov a prednášok. Najobľúbenejšie sú nočné pozorovania hviezd, ktoré sa konajú v prípade dobrého počasia. Tie sú prístupné aj pre najmenších návštevníkov.