ŽILINA - Sú čierne ako uhlie, staršie než egyptské pyramídy a nesú príbeh z konca doby ľadovej. Až 6 500 rokov staré duby budú ťahákom Svetovej výstavy EXPO 2025 v Osake. Projekt Les civilizácií má aj výrazný slovenský rukopis.
Z hlbín minulosti na svetovú scénu
Čierny poklad objavili v Moravsko-sliezskom kraji v povodí rieky Olša pred deviatimi rokmi. Narazili na neho asi šesť metrov pod zemou, keď chceli stavať bioplynovú stanicu. „Celková hodnota exponátov presahuje 44 miliónov eur. Tá historická je nevyčísliteľná,“ hovorí Marek Noga, majiteľ firmy Subfossil Oak, ktorá má ako jediná na svete legálny prístup k týmto vzácnym drevinám. Časť z nich putovala na svetové univerzity či do prestížnych múzeí a galérií.
Dohromady 133 kmeňov subfosílnych dubov bude najnovšie jedným z lákadiel Svetovej výstavy EXPO 2025 v Japonsku. Expozícia bude mať silnú slovenskú stopu. „Na prípravu architektonického návrhu sme mali zhruba tri mesiace. Bola to obrovská technická a kreatívna výzva,“ približuje architekt Tomáš Filo zo žilinského Filo BIM Studia, pod ktorého vedením vznikol projekt s názvom Les civilizácií.
Je to historicky najväčšia expozícia svojho druhu. Subfosílne kmene majú jeden až tri metre, vážia od štyristo kilogramov do jeden a pol tony. „Požiadavkou Japoncov bolo, aby inštalácia vydržala aj extrémne podmienky, ako sú zemetrasenia či tajfúny,“ objasňuje Filo s tým, že ďalšou výzvou bola preprava vzácnych a monumentálnych dubov do Osaky. V desiatich lodných kontajneroch putovali zhruba dva mesiace.
„Jedna z najprestížnejších expozícií bude symbolizovať jednotu všetkých národov, ktoré sa zúčastnia výstavy,“ konštatuje Noga.
Prírodná kronika našej planéty
Tmavé kmene priťahujú pohľady a vyvolávajú otázky. Mnohí si myslia, že obhoreli alebo ich namaľovali. Čierne sú však preto, lebo v nich odštartovala karbonizácia. Ak by boli pod zemou dlhšie, premenili by sa na uhlie.
„Na svetovej výstave v Dubaji sa našli aj takí, ktorí sa pri kmeňoch modlili, iní ich dokonca objímali. Tvrdili, že z nich vyžaruje zvláštna energia,“ spomína Noga.
Duby sú ako časová schránka. Skúmajú ich viaceré vedecké tímy. Z letokruhov môžu vyčítať aj to, aké počasie panovalo v dávnej minulosti.
Veveričky sa nemenia
Prastaré stromy naznačili aj to, že veveričky sa od tých čias nezmenili. Je známe, že až v osemdesiatich percentách prípadov zabudnú, kam si ukryli zásoby na zimu. „V jednom z kmeňov sme objavili dutinu a v nej starostlivo schované žalude. Takže aj veverička spred viac ako šesťtisíc rokov bola rovnaká sklerotička ako tá dnešná,“ smeje sa Noga. Žalude poslali do múzea.
Cieľom je svetový rekord
Jednu z dominantných expozícií EXPO 2025 osobne schvaľoval jeho hlavný architekt Sou Fujimoto. Podľa oficiálnych odhadov by tohtoročnú svetovú výstavu mohlo navštíviť 30 miliónov ľudí. Česko-slovenský Les civilizácií má ambíciu prilákať tretinu z nich.
Cieľom je preraziť aj inde - aktuálne sa usilujú o zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Časť exponátov nájde po výstave uplatnenie v oblasti vedy, umenia a kultúry.