Takto ste ho ešte určite nevideli: Nádherné VIDEO odhaľuje Oravský hrad v celej jeho kráse

12.06.2020 |   |    | 

Oravský hrad patrí k najobľúbenejším turistickým atrakcia severného Slovenska, ale aj celej krajiny. Vďačiť za to môže svojej unikátnej polohe, výnimočne zachovanej architektúre aj zaujímavej histórii. 

Oravský hrad stojí ako „orlie hniezdo“ na skale nad riekou Orava, ktorá bola osídlená už na prelome letopočtov. Kamennú pevnosť začali budovať na mieste starého dreveného hrádku po tatárskom vpáde v roku 1241. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1267, keď hrad získal uhorský kráľ Belo IV. výmenou za iné majetky.

Z pôvodne malej pevnosti z 13. storočia vznikol v priebehu nasledujúcich storočí rozsiahly hradný areál, ktorý má dnes 154 miestností. Budovy a interiér hradu nesú črty románskeho slohu, gotiky, renesancie, baroka i moderných slohov.

V priebehu storočí mal Oravský hrad rôznych mocných pánov, čo len dokazuje jeho výnimočnosť. Patril Matúšovi Čákovi Trenčianskemu, od neho ho získal Magister Donč a po viacerých ďalších majiteľoch v roku 1474 aj kráľ Matej Korvín. Ten inicioval prestavbu a rozšírenie hradu a o osem rokov neskôr ho daroval svojmu synovi Jánovi.

V roku 1556 sa Oravský hrad dostal do rúk Thurzovcom, ktorí uskutočnili jeho najrozsiahlejšiu prestavbu v renesančnom štýle. Svoju dnešnú podobu dostal v roku 1611. Po vymretí Thurzovcov mal viacerých majiteľov, ktorí sa oň veľmi nestarali. Najväčšia katastrofa hrad postihla v roku 1800, keď vyhorel, majitelia ho opustili a ďalej chátral.

Takáto podoba však perfektne vyhovovala nemeckým filmárom, ktorí v priestoroch Oravského hradu v roku 1922 nakrútili veľkú časť hororu Upír Nosferatu. Snímka, ktorá dnes patrí ku kultovým filmovým dielam, bola inšpirovaná románom Drakula a aj dnešní diváci v nej môžu spoznať vstupný tunel pri hrade, nádvorie, bránu aj drevené vonkajšie schodisko.

K rozsiahlejším rekonštrukčným prácam na záchranu hradu sa pristúpilo až po druhej svetovej vojne. Dnes tvorí hradný areál komplex Dolného, Stredného a Horného hradu s palácmi, opevnením a vežami. Návštevníkov zaujme prepojenie troch vstupných brán s tunelom, pod ktorým sa nachádzajú podzemné chodby.

V priestoroch Oravského hradu sa nachádza niekoľko expozícií. V najstarších je inštalovaná archeologická expozícia a Médiatéka, ktorá mapuje audiovizuálne diela, ktoré sa nakrútili na Oravskom hrade. K tým najznámejším patrí okrem Upíra Nosferatu aj Adam Šangala, Kráľ Drozdia Brada, Sokoliar Tomár či Láska na vlásku. Zaujímavou súčasťou prehliadky sú etnografická a prírodovedná expozícia.

Historickú expozíciu tvorí systém stredovekých a renesančných stavieb hradu a ich dobové zariadenie. Návštevníkov upúta Kaplnka sv. Michala so zariadením z roku 1752 a Klenotnica Oravského hradu, ktoré sú situované v priestoroch Dolného hradu.

Ani okolie hradu nie je na zaujímavosti chudobné. Priamo v Oravskom Podzámku napríklad stojí najväčšie slovenské Múzeum kočiarov. 21 vzácnych exponátov dopĺňa zaujímavý textový výklad, takže sa ľahko prenesiete do dôb dávno minulých. Pohľad na hrad si zasa najlepšie vychutnáte z pltí, ktoré vyrážajú z Hornej Lehoty.

 

Autor: © Zoznam/ako

Zdielať článok na Facebooku

Foto a
Video: Stefan Garai

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Piatok, 14. máj. 2021. Meniny má Bonifác.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa