Hrad Korlátka spustol v 19. storočí, teraz ho obnovuje spoločenstvo mladých ľudí

2021-08-10 08:00:00 |   |    | 

Zrúcaniny hradu Korlátka, ktoré sa nachádzajú nad obcou Cerová v okrese Senica, sa snažia obnoviť mladí ľudia vo veku od 12 do 25 rokov zo zoskupenia SmoTrBí, čo znamená mládežníci zo spoločenstva v Smoleniciach, Trstíne a Bíňovciach.



 

Obnova hradu sa uskutočňuje od roku 2004. "Najskôr sa vyčistil od náletov a zaistili sa najpoškodenejšie časti hradu. V súčasnosti okrem zaistenia poškodených častí prebieha aj archeologický výskum. V roku 2020 sa uskutočnil v priestoroch hlavnej brány, kde bola objavená Vlčia jama. Bolo tam zariadenie, ktoré slúžilo na ochranu hradu. Taktiež boli dostavané múry stredného hradu, ktoré boli výrazne zvetrané a poškodené koreňmi," informoval Martin Slezák, ktorý so skupinou dobrovoľníkov pracuje na obnove hradu.

Hrad vznikol pravdepodobne v druhej polovici 13. storočia. "Predpokladá sa, že ho dal postaviť Konrád z Mosonmagyaróváru v roku 1270. Celé 13. a 14. storočie bol majetkom kráľa, neskôr sa dostal do majetku šľachtických rodov," ozrejmil vznik hradu historik Richard Keračík.

Hrad mal strategický význam. Bol postavený na temene Malých Karpát, kde stojí viacero hradov. Všetky patria do línie opevnení, ktoré vznikli v druhej polovici 13. storočia z dôvodu obrany uhorských hraníc zo západu.

Úpadok hradu sa začal v druhej polovici 16. storočia. "K čiastočnej obnove prišlo na začiatku 18. storočia, keď dal hrad opraviť barón Ján Lapšanský, ktorý v ňom niekoľko rokov sídlil pre povstanie Františka II. Rákocziho. Jeho stabilným sídlom bol kaštieľ v Jablonici, ale ten bol ťažko obrániteľný, tak sa dočasne presťahoval na hrad," doplnil historik. Hrad časom pustol, keď sa v ňom zdržiavalo iba niekoľko správcov, žalárnikov a podobne. V 19. storočí sa z neho stala ruina takmer v takej istej podobe ako teraz.

V súčasnosti stúpa záujem o zrúcaniny ako turistickú atrakciu. Je z nej výhľad na okolité obce a aj na samotné mesto Senica. Pri dobrej viditeľnosti je vidieť zrúcaniny hradu Branč ako aj Mohylu Milana Rastislava Štefánika na Bradle. Z úpätia, na ktorom stojí veža hradu, sa otvára výhľad na prvé veterné vrtule, ktoré boli postavené na Slovensku.

 

Zdieľať článok na Facebooku


Foto: TASR - Vladimír Miček
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Piatok, 19. apríl. 2024. Meniny má Jela.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa