Svetová rarita Megoňky: Obrovské kamenné gule sú veľkou záhadou

2017-09-26 00:00:01 |   |    | 

Na Kysuciach sa nachádza prírodný unikát, aký nemá vo svete obdoby. Podľa povestí sú pieskovcové útvary vajcami dinosaurov či pozostatkom po mimozemšťanoch. Aká je však pravda o ich pôvode, to stále nevedia ani vedci. 

V čadčianskej mestskej časti Milošová pri hranici s Českou republikou sa nachádzajú kamenné gule, aké len tak vo svete nenájdete. Majú takmer dokonalý tvar a priemer od 10 do 260 centimetrov. Ich vznik stále nie je vedecky objasnený. Predpokladá sa však, že vznikli podobne ako okolité horniny asi pred 40 miliónmi rokov.

Gule objavili v roku 1988 pri odstrele horniny v kameňolome, bohužiaľ sa počas neho najväčšia guľa s priemerom až 5 metrov rozlomila. Pôvodne sa tu nachádzalo spolu asi 30 gulí, ľudia si ich však bežne brávali domov ako dekoráciu. Niektorí ich dokonca rozbíjali v nádeji, že vo vnútri nájdu zlato. Nestalo sa, no známe Megoňky patria aj bez vzácneho kovu k najväčším pokladom Slovenska.

Na celom svete nájdeme len zopár podobných nálezísk. Jeden obrovský guľatý kameň našli v Bosne, Novozélanďania majú Moeraki Boulders a najznámejšie sú kamenné gule z Kostariky.  Tie naše sú však stále najväčšími v Európe, a to z nich robí jedinečný unikát, ktorý by mal poznať každý z nás.

 

 

Zdieľať článok na Facebooku


Foto: SITA / Jana Birošová

Hodnotenie článku:
5.0/5 (3 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Sobota, 20. apríl. 2024. Meniny má Marcel.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa