Bicyklom po Slovensku? Toto sú najkrajšie cyklotrasy!

2014-05-21 15:00:00 |   |    | 

SLOVENSKO - Cyklovýstup na Veľkú Javorinu, Inovec, na Vtáčnik i Kráľovu hoľu, ale aj Volovec, Eliášovku či Folkmarskú skalu. Lahôdka pre milovníkov cyklistiky. Najkrajšie cyklovrcholy je novinka z edície Po Slovensku, ktorá postupne mapuje najkrajšie trasy a lokality na Slovensku, poznáva Slovensko pešo, na bicykli, v aute či z vtáčej perspektívy a umožňuje spojiť aktívny oddych s poznávaním jednotlivých kútov našej krajiny.Tentoraz vám novinka predstaví 25 najkrajších cyklotrás od Veľkej Javoriny na západe, až po cyklotrasu na Vihorlat na východe Slovenska.

Cykloturistika na Slovensku v poslednom období zažíva veľký rozmach a práve pre milovníkov horskej cyklistiky či jazdy v lesoch je určená kniha Najkrajšie cyklovrcholy. Na Slovensku existuje pomerne veľké množstvo cyklovrcholov, z ktorých každý má vlastný pôvab a krásu.

Do výberu sa nakoniec dostalo 25 kopcov, ktoré podľa autorov v najväčšej miere spĺňali vyššie spomínané hodnotiace kritériá. Vyšliapať na vrchol kopca na bicykli si vo všeobecnosti vyžaduje mimoriadnu námahu. V tomto výbere sa nachádzajú len vrcholy, ktoré zdatný horský cyklista dokáže vyjsť na bicykli.

Pri každom cyklovrchole po krátkom úvode nasleduje všeobecný opis kopca a výstupových ciest. Súčasťou je opis trasy, ktorého hlavným bodom je výstup na vrchol. Pri niektorých trasách sa vyskytuje jedna alebo viac možností zdolať aj ďalšie „vedľajšie“ cyklovrcholy.

Pokiaľ by čitateľ prešiel všetky navrhnuté trasy, okrem 25 hlavných vrcholov by vystúpil na ďalších 21 vedľajších.

V celej knihe Najkrajsie cyklovrcholy tak nájdete de facto opisy výstupov na 46 cyklovrcholov.

Pri každej trase je okrem itinerára, profilu a prehľadnej mapy uvedený aj typ trasy. Štrnásť trás je okružných, keď východiskový a cieľový bod trasy sú rovnaké. Ostatných 11 trás je prechodových. Väčšinu trás možno vzájomne prepojiť, a tak si čitateľ môže vytvoriť dlhšiu, napríklad aj viacdňovú cyklistickú túru, ba v niektorých prípadoch môže jednotlivé výlety spojiť do väčšieho okruhu.

Pre menej náročných cyklistov sú pri opisoch po absolvovaní hlavného cyklovrcholu tipy na skrátenie trasy.

 

Zdroj/autor: Dajama, drom

Zdieľať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
3.5/5 (11 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Pondelok, 15. júl. 2024. Meniny má Henrich.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa