Vzácny objav v Okoličnom: Strop kostola ukrýval maľby z 15. storočia

2018-03-10 12:00:00 |   |    | 

Hviezdicová stropná klenba gotického Kostola svätého Petra z Alkantary v Okoličnom, mestskej časti Liptovského Mikuláša, dlhé roky ukrývala štyri nástenné maľby. Tie boli prekryté vrstvou omietky počas vnútorných opráv kostola v minulom storočí. 

Obrazce sv. Bonaventuru, Bernardína Sienského, Sv. Ľudovíta z Toulouse, Panny Márie odetej slnkom s Ježiškom a sv. Františka vznikli podľa predpokladov odborníkov ešte koncom 15. storočia, kedy bol postavený aj samotný kostol.

"Asi pred troma rokmi sme našli záznam z roku 1884 v kronike františkánov, ktorí tu v tom čase žili. Tí uvádzajú, že na klenbe trojlodia sa nachádzajú štyri maľby," priblížil správca tamojšej rímsko-katolíckej farnosti Jozef Tomaga. Podľa neho boli maľby aj popísané, no v dokumente nebolo uvedené, v ktorých miestach sa nachádzajú. "Po objavení tejto informácie sme za pomoci techniky a reštaurátorov maľby lokalizovali v strednej časti lode. Obrazce začali odkrývať koncom januára a v priebehu mesiaca február sa ukázali naplno," vysvetlil Tomaga.

Maľby svätých však neboli jediným významným objavom nájdeným v tomto gotickom chráme. Na strope, v tzv. svätom oblúku, bol totiž odkrytý obraz slnka s nápisom Ieusu hominis salvator (IHS), čo v preklade znamená Ježiš, vykupiteľ človeka. "Je to monogram Bernardína Sienského. Ten sa na prelome 14. a 15. storočia snažil v Európe rozvinúť úctu k Ježišovmu menu. Po jeho kanonizácii, ktorá bola v roku 1485, sa tu už v roku 1490 objavil tento monogram. Môžeme z toho teda predpokladať, že františkáni, ktorí tu začali pôsobiť, si osvojili túto bernardínsku školu a úctu k Ježišovmu menu," uviedol správca farnosti. Jednotlivé školy sa podľa jeho slov v minulosti nerozširovali takou rýchlosťou ako dnes, preto je tento objav výnimočný pre Horné Uhorsko aj Liptov.

Obnova gotického Kostola sv. Petra z Alkantary sa začala v roku 2014 v samotnej svätyni a spočívala najmä v realizácii sanácie vlhkosti a zvislých konštrukcií, čo vyvolalo potrebu výskumnej činnosti. V rámci archeologických výskumov tu v minulosti objavili aj františkánsku kryptu, postavenú v prvej polovici 18. storočia, ktorá je dnes verejne prístupná. Následne sa v rokoch 2016 a 2017 začala realizovať sanácia vlhkosti v samotnom trojlodí kostola, ktorej prvá etapa je v súčasnosti už ukončená.

 

Zdieľať článok na Facebooku

TASR - Miroslava Siváková

Hodnotenie článku:
1.0/5 (1 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Streda, 29. máj. 2024. Meniny má Vilma.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa