Dominanta Krupiny opäť v plnej kráse: Historická radnica má novú fasádu aj strechu

21.06.2019 |   |    | 

V Krupine finišujú v týchto dňoch s rekonštrukciou fasády a strechy historickej radnice. Budova, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, bola postavená v roku 1901 a okrem náteru fasády po povodni v roku 1996, neprešiel jej exteriér žiadnou výraznejšou obnovou."Zrekonštruovali sme celú strechu tejto budovy, ktorá bola výrazne členitá. Po dohovore s Krajským pamiatkovým úradom v Banskej Bystrici sme na ňu dali historickú škridlu, takzvanú bobrovku. Uzatvorili sme ju tak proti holubom, ktorí ju svojím trusom v minulosti značne poškodzovali," povedal pre TASR primátor mesta Radoslav Vazan.

Rekonštrukciu mesto financovalo z vlastných zdrojov. Obnova vyšla na približne 330.000 eur. "Keďže je to národná kultúrna pamiatka, aktuálne nebola k dispozícii vhodná výzva na čerpanie príspevku z eurofondov," pripomenul primátor.

Ako sa píše na internetovej stránke mesta, radnicu začali stavať koncom 19. storočia, kedy boli na budove starého mestského domu spozorované trhliny a privolaná župná komisia skonštatovala nevyhnutnosť radnicu zbúrať a postaviť novú. Radnica na Svätotrojičnom námestí bola postavená podľa projektu J. Cajhána inšpirovaného barokovou a renesančnou architektúrou. Radnicu stavala zvolenská firma Bratia Kondorossy.

 

Zdielať článok na Facebooku


Foto: EASYFOTO TASR - Jozef Poliak
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Nedeľa, 20. september. 2020. Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa