Symbol Trnavy oslavuje: Legendárne hodiny v mestskej veži majú 290 rokov

16.01.2020 |   |    | 

Je len málo ľudí, ktorí by nepoznali ikonickú mestskú vežu v Trnave. Vedeli ste však, že jej srdce bije už 290 rokov? Pri tejto príležitosti sa uskutočnil výnimočný výstup do veže s Karolom Nemčekom, ktorého rodina sa o hodinový stroj stará posledných sto rokov. 

Písal sa rok 1574, keď murársky majster Jakub písomne vyhlásil, že vežu, ktorú začal stavať na rohu námestia, dokončí. Prvé hodiny v nej osadili už v roku 1590, tie sa však nezachovali. Druhý hodinový stroj zostrojili v roku 1729 a pochádzal z dielne významného Franza Langa. Funguje dodnes bez akéhokoľvek elektrického pohonu. Jeho hnacou silou sú už generácie ruky pánov trnavského času z rodu Nemčekovcov.

Karol Nemček sa o stroj stará posledných osem rokov so svojím otcom. "Hodinový stroj má tri časti, každú z nich poháňa závažie. Starajú sa oň vždy dvaja ľudia. V minulosti túto dvojicu tvorili spravidla otec so synom. Tým, že hodiny idú nepretržite, je nevyhnutné, aby bol jeden z hodinárov vždy prítomný v meste," vysvetlil Nemček. Jeho rodina si podľa neho odovzdáva hodinársku prácu z generácie na generáciu. „Mojou prácou je minimálne raz za 24 hodín prísť, skontrolovať hodiny, natiahnuť ich, ak je potrebné aj namazať, skontrolovať časti stroja i budovu,“ povedal Nemček.

Mechanizmus hodín je podľa slov hodinára úžasný v tom, že jednotlivé kolečká i súkolia stroja sú vykované. „Nie je to žiadna sústružnícka práca, fréza. Sú tam vidieť aj odchýlky niekoľko milimetrov, nie je to presné, no napriek tomu všetko krásne funguje, zapadá do seba,“ tvrdí Nemček. Napriek tomu ho vedia hodiny na mestskej veži ešte vždy prekvapiť. „Občas sa objavia také fantómové chyby. Hodiny úplne bez príčiny meškajú, alebo utekajú dve či tri minúty. Ja sa s tým trápim, nenájdem príčinu. A na druhý deň idú presne s odchýlkou možno štyri, päť sekúnd,“ povedal hodinár.

Do Mestskej veže začal chodiť už ako šesťročný. O stroj sa stará posledných osem rokov so svojím otcom. „Rodina Nemčekovcov je úzko spojená s dejinami Mestskej veže. Sme veľmi radi, že sa Karol Nemček podujal sprevádzať návštevníkov a zasvätiť ich do tohto unikátneho remesla. Komentovaný výstup na Mestskú vežu sa zopakuje ešte 21. februára  o 17:30 hod. Výstup bude trvať 1,5 hodiny, počet miest je limitovaný na 15 osôb. Preto je potrebné si vopred zarezervovať svoje miesto v Turistickom informačnom centre – Región Trnava,“ dodáva na záver Michaela Sendeková, riaditeľka oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

 

Otváracie hodiny Mestskej veže:

Október – Apríl : 10.00 – 17.00 hod.

Máj – September : 10.00 – 18.00 hod.

 

Zdielať článok na Facebooku


Foto: Trnava Tourism, archív rodiny Nemčekovcov
Zdroj: Trnava Tourism

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Utorok, 29. september. 2020. Meniny má Michal, Michaela.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa