Zaujímavá dominanta Kremnice: Kostol sv. Kataríny Alexandrijskej je širší ako dlhší

2021-09-01 12:00:00 |   |    | 

Dominantou Mestského hradu v Kremnici je Kostol sv. Kataríny Alexandrijskej. Dvojloďový neskorogotický kostol z polovice 15. storočia vznikol prestavbou staršieho objektu zo 14. storočia. 

Sprievodkyňa z Mestského hradu v Kremnici priblížila, že kostol bol postupne upravovaný v štýle gotiky, renesancie a baroka a posledná prestavba bola potom neogotická. "Dole stojaci kostol Nanebovzatia Panny Márie musel byť v roku 1880 zrútený pre podolovanie Kremnice, a keďže tak mesto stratilo farský kostol, tento kostol na hrade istý čas používali ako farský. Preto si ho dali do najnovšieho štýlu, ktorým vtedy bola neogotika," uviedla.

Interiér kostola je tiež neogotický. Za pozornosť stojí strop presbytéria, ktorý zdobí sieťová rebrová klenba. Zobrazení sú na nej štyria evanjelisti a dvanásti apoštoli, v strede je Svätá trojica. Interiér zdobia oltáre od Franza Storna zo Šoprone. Oltáre sú krídlové, vyrobené z lipového dreva a pozlacované lístkovým zlatom. "Hlavný oltár je zasvätený sv. Kataríne z Alexandrie, patrónke Kremnice," priblížila sprievodkyňa s tým, že dodnes nie je známe, prečo je patrónkou mesta práve táto svätica.

Legenda hovorí, že posol, ktorý priniesol do Kremnice listinu o založení mesta, sa omeškal a prišiel práve na sv. Katarínu. Ďalšia teória zas hovorí o tom, že kráľ Karol Robert z Anjou, ktorý založil Kremnicu, bol z talianskej vetvy Anjouvcov. Financovali ho bankári z Florencie, kremnické dukáty sa razili podľa florentských mincí a aj sa spočiatku nazývali florény, no a vo Florencii bola táto svätica patrónkou minciarov.

Kostol je dvojloďový a podľa sprievodkyne nie veľmi typický. Je širší ako dlhší, vďaka čomu má veľmi dobrú akustiku. Nielen, že sa tu konávajú rôzne koncerty, ale kostol je tiež častým miestom nahrávania CD-nosičov. Má dva vchody - južný je využívaný v súčasnosti a severný, ktorý sa využíval najmä v minulosti. Pôvodný vstup do kostola bol však pravdepodobne zo západnej strany. "Nevesty majú dosť veľký problém, pokiaľ prídu do kostola, lebo kostol je dvojloďový a v strede sú dva stĺpy,  takže nevedia, ako majú k oltáru kľučkovať," skonštatovala sprievodkyňa.

Pohľad z vyhliadkovej terasy kostolnej veže, do ktorej vedie 127 strmých schodov, ponúka výhľad na široké okolie. Na jej mieste stála pôvodne menšia veža, po jednom z rozsiahlych požiarov mesta, ju prestavali. "Na veži sa striedali stráže. Hlásili nebezpečie, požiare, dávali pozor na poriadok a hlásili presný čas," uzavrela sprievodkyňa s tým, že sa nazývali aj turneri.

 

Zdieľať článok na Facebooku


Foto: Kostol sv.Kataríny Alexandrijskej je vyhľadávaný pre akustiku
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Pondelok, 20. máj. 2024. Meniny má Bernard.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa