Zámok v Holíči: Baroková perla monarchie zažila raketový vzostup i pád na dno

2021-09-02 12:00:00 |   |    | 

Zámok v Holíči zažil najväčšiu slávu, podobne ako celé mesto, za čias Márie Terézie. V súčasnosti sa snaží mesto postupne zámok zrekonštruovať a niektoré časti sú už prístupné aj návštevníkom. 

Zámok vznikol na strategicky významnom mieste moravsko-uhorského pohraničia ako hraničná pevnosť v blízkosti staršieho hradu na mikulčických valoch. "Zámok sa spomína už pri prvej zmienke o meste Holíč z roku 1205 a spomína sa ako Nový hrad. Pôvodne to bol vodný nížinný hrad, ktorý mal chrániť hranice Svätoštefanskej koruny," uviedla pre TASR sprievodkyňa z turistickej informačnej kancelárie v Holíči Patrícia Konečná.

Prvým významnejším majiteľom hradu bol Matúš Čák Trenčiansky, ktorý tam postavil jednopodlažný gotický palác. V roku 1315 po bitke Matúša Čáka s českým kráľom Jánom Luxemburským sa zámok stal majetkom českého kráľa, neskôr jeho syna Žigmunda.

Ďalšími významnými majiteľmi boli na začiatku 16. storočia Czoborovci, ktorí tam nechali vybudovať protitureckú renesančnú pevnosť. V tejto dobe boli vybudované priekopy, ako aj bastiónové hviezdicové opevnenie okolo zámku. "Posledným majiteľom z rodu Czoborovcov bol Jozef Czobor. Bol známy svojím hýrivým životom, holdoval hazardným hrám. Pri tomto životnom štýle sa zadlžil a bol nútený holíčsko-šaštínske panstvo predať. Začal ho odpredávať od roku 1736 a novým majiteľom sa stal František Štefan Lotrinský, ktorý bol manželom Márie Terézie," vysvetlila Konečná.

František nechal zámok zrekonštruovať. Jednou z hlavných premien bolo zbúranie predného krídla. To znamená, že zámok mal pôvodne pôdorys štvorca, ale po zbúraní krídla vznikol pôdorys tvaru písmena U. Počas vlády Márie Terézie zaznamenalo samotné mesto Holíč obdobie svojej najväčšej slávy. Konali sa tam poľovačky, hony, vo vstupných priestoroch zámku sa odohrávalo prvé šľachtické divadlo vo francúzskom a nemeckom jazyku v Európe.

"Po páde monarchie, prešiel zámok v roku 1921 do majetku štátu a nastala prvá vlna vyrabovania pôvodného vybavenia štátnymi zamestnancami. Počas prvej Československej republiky sa tu nachádzala meštianska škola a po druhej svetovej vojne tu bolo do roku 1970 poľnohospodárske učilište a časť zámku bola prebudovaná pre potreby študentov," doplnila sprievodkyňa po holíčskych pamiatkach.

V roku 1998 bol zámok predaný súkromnému majiteľovi, ktorý sa o zámok nestaral, a ďalej chátral. V roku 2007 zámok odkúpilo mesto s tým, že sa začalo s postupnou opravou. Začalo sa s rekonštrukciou predovšetkým vonkajších priestorov a okolitých hospodárskych budov a zrekonštruovaná bola pivnica. V hlavnej budove je zatiaľ zrekonštruovaná iba jedna časť, v ktorej sa nachádza mestské múzeum.

 

Zdieľať článok na Facebooku


Foto: TASR - Vladimír Miček
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Pondelok, 17. jún. 2024. Meniny má Adolf.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa