Banská Štiavnica má novú národnú kultúrnu pamiatku: Do zoznamu zapísali vzácnu kalváriu

10.12.2022 |   |    | 

Kalváriu v Hornej Rovni nad Banskou Štiavnicou zapísali do zoznamu národných kultúrnych pamiatok (NKP). Aj keď územie, kde sa kalvária nachádza, patrí do katastra Štiavnických Baní, o zápis požiadalo mesto Banská Štiavnica, ktorého je kalvária majetkom. Pre TASR to uviedla Henrieta Godová z oddelenia regionálneho rozvoja a medzinárodných vzťahov na Mestskom úrade v Banskej Štiavnici. 

"Kalvária je významnou pamiatkou. Prvé zmienky o nej sú z 18. storočia, keď bola zobrazená na banských mapách," povedala. "Do zoznamu NKP sme sa ju rozhodli zapísať preto, lebo predstavuje priestor, ktorý sa v posledných rokoch stáva stále častejším miestom návštev ľudí a je to tiež nástupné miesto viacerých turistických ciest a cieľov," priblížila.

Kalvária pozostáva zo šiestich kamenných stél alebo tiež zastavení. Končí asi po 140 metroch stúpania do kopca tromi krížmi, figurínami z plechu a dvomi kamennými sochami. Podľa Godovej sa predpokladá, že stély a sochy sú dielom významného barokového sochára Dionýza Ignáca Stanettiho či jeho dielne. Stanetti je aj autorom známeho morového stĺpu na Trojičnom námestí v Banskej Štiavnici.

Kalvária bola doteraz zanedbaná a tak mesto v októbri zorganizovalo brigádu na vyčistenie areálu od suchách konárov, náletovej zelene.

Mesto má teraz v pláne požiadať Ministerstvo kultúry (MK) SR prostredníctvom programu Obnovme si svoj dom o dotáciu na vypracovanie projektovej dokumentácie na obnovu pamiatky. "Žiadosť na projektovú dokumentáciu a na reštaurátorský výskum pošleme ešte tento rok," dodala Godová. Zámer je taký, že po získaní peňazí na projekt a po jeho vypracovaní bude mesto žiadať MK aj financie na jej obnovu.

 

Zdielať článok na Facebooku

Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Utorok, 30. máj. 2023. Meniny má Ferdinand.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa