Dubaj má Burdž Chalífu, Paríž Eiffelovku: Objavili sme najpopulárnejšie vyhliadkové miesto Bratislavy
Nie je len dôležitou dopravnou spojnicou dvoch brehov Dunaja, ale zabezpečuje aj zásobovanie pitnou vodou a patrí k turistickým magnetom Bratislavy. Ročne Most Slovenského národného povstania (SNP) navštívi až 200-tisíc turistov. Krajší pohľad na našu metropolu sa im inde nenaskytne!
Už od stredoveku sa v Bratislave prechádzalo cez Dunaj neďaleko Vodnej veže v Podhradí. Hoci sa tu viackrát nachádzali rôzne dočasné mosty, prvý stály vyrástol až o kilometer východnejšie v roku 1890. Most bol v roku 1945 zničený nacistickým nemeckým vojskom, už o rok sa ale začalo s výstavbou jeho náhrady, ktorá dlho zostala jediným miestom na spojenie pravého a ľavého brehu Dunaja. Na ďalší most dlho dôvod nebol, keďže Petržalka nebola súčasťou Bratislavy a v určitých okamihoch histórie ani súčasťou Slovenska.
Po skončení druhej svetovej vojny sa ale stala mestskou štvrťou a postupne začalo dochádzať k masívnej výstavbe. Jeden most už kapacitne nepostačoval a ani zo strategického hľadiska nebolo vhodné mať cez Dunaj len jediné spojenie, a tak sa v 60. rokoch začalo s plánovaním ďalšieho mosta. Hoci jeho umiestnenie nebolo veľmi šťastné a kvôli výstavbe zbúrali takmer celé bratislavské podhradie aj so židovskou štvrťou, most sa vďaka svojmu architektonickému riešeniu veľmi rýchlo zaradil k najvýznamnejším dominantám Bratislavy.
Pod jeho podobu sa podpísali architekti Jozef Lacko, Ladislav Kušnír a Ivan Slameň a statik Arpád Tesár, ktorí vytvorili mimoriadne odvážne dielo, aké nemá na Slovensku obdobu. Most leží na jednom pylóne, ktorý je vysoký 85 metrov a pomocou lán je na ňom zavesená konštrukcia mosta. Ten meria na šítku 21 metrov, na dĺžku 432 metrov a dĺžka cesty premostenia je 303 metrov. Most váži 7540 ton a sprístupnený bol 26. augusta 1972 pri slávnostnom otvorení na počesť 28. výročia Slovenského národného povstania.
Denne most SNP využíva množstvo áut, vozidlá MHD, ale aj peší či cyklisti a okrem toho zabezpečuje zásobovanie pitnou vodou. Je v ňom umiestnené vodovodné potrubie, množstvo sieťových vedení, ale i chodba, ktorou dokáže dospelý človek vzpriamene prejsť z jednej strany Dunaja na druhý. V jednom ramene pylónu je núdzové schodište so 430 schodmi a v druhom šikmý rýchlovýťah, ktorým sa na vrchol dostanete za 45 sekúnd. Je konštruovaný formou lanovky, ktorá cestou prekoná uhol 16 stupňov, a jeho pohonná jednotka bola kvôli svojej veľkosti do útrob kupoly transportovaná vrtuľníkom.
Na vrchole mosta sa nachádza reštaurácia v tvare lietajúceho taniera s priemerom 32 metrov (pôvodne nazývaná Bystrica), ktorá sa má podľa legendy údajne otáčať. Nie je to pravda – podlaha interiéru vyhliadkovej veže ani žiadna jej časť sa nikdy netočila. „Táto fáma koluje medzi návštevníkmi už desaťročia, no konštrukčné riešenie tomu nebolo nikdy prispôsobené,“ hovorí Dušana Pavlovič z UFO watch.taste.groove. Zážitková reštaurácia ponúka neuveriteľné panoramatické výhľady aj bez toho, a preto sem často mieria aj zamilované dvojice. „Každý týždeň sa v UFE zasnúbia priemerne tri páry,“ prezrádza s úsmevom Pavlovič.
Hoci je však návšteva reštaurácie potešením pre všetky zmysly, výhľady si môžete užiť aj bez skvelého jedla či nápojov. Ešte o čosi vyššie než reštaurácia sa totiž nachádza terasa, ktorá ponúka 360-stupňové výhľady z výšky 95 metrov. Viditeľnosť z vyhliadkovej plošiny dosahuje pri priaznivom počasí až 100 kilometrov, a tak môžete voľným okom rozpoznať napríklad aj nitriansky vrch Zobor. Tomu ale venuje pozornosť asi len málokto, domáci aj turisti z celého sveta si totiž užívajú najmä pohľad na všetky ikonické miesta Bratislavy – hrad, dóm sv. Martina, Dunaj aj Petržalku. Tú môžete mimochodom sledovať aj počas návštevy toalety s presklenými stenami.
A na záver máme pre vás ešte jednu zaujímavosť, na ktorú nás upozornili v reštaurácii UFO. Vyhliadková veža totiž svojím nasvietením predpovedá počasie nasledujúceho dňa. Červená farba symbolizuje vietor, modrá zrážky, zelená hmlu a žltá prevažne slnečné počasie. Práve vtedy je ten najlepší čas na návštevu ikonickej stavby, ktorú podobne ako Burdž Chalífu v Dubaji či parížsku Eiffelovu vežu neobíde azda žiaden turista.
Autor: © Zoznam/ako
Zdieľať článok na FacebookuNovinky.sk
Varenie a recepty
TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.