HRONSEK - Len pár kilometrov od Banskej Bystrice stojí drevený artikulárny kostol Hronsek, zapísaný od roku 2008 na zozname svetového dedičstva UNESCO. To, že sa ho podarilo uchovať až dodnes, je podľa veriacich aj odborníkov takým malým zázrakom.
Do roka a do dňa
Začiatky kostola v Hronseku siahajú do 18. storočia, keď náboženské konflikty medzi protestantmi a katolíkmi dosiahli svoj vrchol. Šopronský snem v roku 1681 síce povolil protestantom stavať kostoly, ale len pod prísnymi podmienkami.
Ich svätostánky museli byť vybudované výlučne z dreva, bez použitia kovových prvkov či klincov, nesmeli mať vežu ani hlavný vchod z ulice a budova musela byť dokončená do jedného roka. Tieto obmedzenia mali za cieľ sťažiť stavbu a skrátiť životnosť týchto chrámov.
Napriek tomu sa evanjelická komunita v Hronseku pustila do výstavby s veľkým odhodlaním. Stavba začala 23. októbra 1725 a už na jeseň nasledujúceho roka bol kostol dokončený.
Prevrátená loď chránila veriacich
Chrám v Hronseku má pôdorys kríža. Celá konštrukcia je postavená z dubového a smrekového dreva, pričom všetky spoje sú vytvorené tradičnými tesárskymi technikami bez použitia kovových klincov. Strecha je pokrytá šindľom a na jej vrchole sa týči kohút, ktorý je symbolom kresťanskej viery.
Interiér kostola je rovnako pôsobivý. Klenba pripomína prevrátenú loď, čo symbolizuje bezpečný prístav pre veriacich. Kostol má až 30 okien, ktoré dodávajú priestoru svetlo a vzdušnosť. Usporiadanie lavíc je rovnaké, aké sa používalo v amfiteátroch. To umožňuje každému návštevníkovi dobrý výhľad na oltár a kazateľnicu zdobenú jemnými ornamentmi.
Súčasťou komplexu je aj samostatne stojaca drevená zvonica postavená v rovnakom čase ako kostol. Tá slúžila nielen na oznamovanie bohoslužieb, ale aj počas slávnostných udalostí.
Miesto vybrali so škodoradosťou
Na základe spomínaného snemu mohli evanjelici stavať kostoly len v lokalite, ktorú im vopred určili. Tu vybrali záplavové územie blízko rieky Hron, takže hrozilo jeho skoré zničenie. Zrejme tak urobili zo škodoradosti a pomsty, pretože verili, že stavba tam nemôže vydržať dlho.
Miestni však verili, že vďaka ich modlitbám vyberú pre svätostánok to najbezpečnejšie miesto na vyhradenej ploche a dúfali, že chrám svojimi úpenlivými prosbami ochránia pred povodňami. To sa podarilo - kostol nepoškodili ani tunajšie mokrade a nikdy ani nebol zaplavený. Veriaci si preto myslia, že svätostánok ochránil boží zázrak, ktorý sa udial vďaka ich úpenlivým a úprimným modlitbám.
Zmestí sa doň vyše 1000 ľudí
Kostol v Hronseku má kapacitu až 1100 miest na sedenie, čo bolo na drevenú stavbu už v tých časoch vskutku obdivuhodné číslo. Na dolnej časti chóru visia vyrezávané ornamenty v tvare lipového listu, ktorý je symbol slovanského povedomia.
Oltár zdobia obrazy od chorvátskeho majstra Samuela Mialoviča, ktoré sa menia podľa liturgického obdobia. Barokový organ pochádza z dielne banskobystrického majstra Martina Podkonického a dodnes patrí medzi najcennejšie hudobné nástroje svojho druhu na Slovensku.
Miesto, kde Sládkovič spečatil svoju lásku
Kostol až dodnes slúži pre evanjelických veriacich. Každú nedeľu o 9:00 sa tu konajú bohoslužby. Výnimočné miesto má aj v slovenských dejinách. Práve v Hronseku mal svadbu slovenský básnik Andrej Sládkovič, ktorý si tu vzal svoju manželku Antóniu Júliu Sekovičovú.
Zamiloval sa do nej v čase, keď tu neďaleko robil vychovávateľa a oddával ho jeho brat. Kostol je prístupný pre verejnosť počas hlavnej turistickej sezóny. Inak si ho môžete obzrieť aj po bohoslužbách.