Streda23. apríl 2025, meniny má Vojtech, zajtra Juraj

Tajomné miesto pod Troma korunami: Červený Kláštor sa spája s legendou o Cypriánovi

Červený Kláštor Zobraziť galériu (10)
Červený Kláštor (Zdroj: TASR - Oliver Ondráš)

ČERVENÝ KLÁŠTOR - V srdci Zamaguria leží jedna z najzaujímavejších historických obcí na Slovensku. Nájdete tam hneď tri zaujímavosti, pri ktorých sa niečo naučíte, zabavíte a ešte si aj po náročnom dni dobre oddýchnete.

Červený Kláštor
Zobraziť galériu (10)
Červený Kláštor  (Zdroj: Getty Images)

História, ktorá sa začala krvavou drámou

Na počiatku príbehu Červeného Kláštora nebola viera k Bohu, ako by sa to zdalo podľa jeho názvu. Naopak, odohral sa tam temný príbeh spojený s krviprelievaním. Po smrti uhorského kráľa Ondreja III. sa krajina ocitla v chaose.

Tajomné miesto pod Troma
Zobraziť galériu (10)
 (Zdroj: TASR - Veronika Mihaliková)

Boj o trón viedol k rozbrojom medzi mocnými rodmi. Napätie vyvrcholilo vraždou Fridricha Görgeya, ktorú mal na svedomí Kokoš Berzeviczy. Súdom bol Kokoš donútený k pokániu. Okrem peňažnej pokuty mal za trest založiť šesť kláštorov. Jeden z nich nechal postaviť v roku 1330 v Lechnici, dnes známej už ako Červený Kláštor.

Tajomné miesto pod Troma
Zobraziť galériu (10)
 (Zdroj: TASR - Veronika Mihaliková)

Do tohto odľahlého kúta Zamaguria prišli kartuziánski mnísi, ktorí tam žili v prísnej izolácii, v skromných príbytkoch sa venovali modlitbám, písaniu rukopisov a liečiteľstvu. Po nich prevzali kláštor kamalduli, ktorí boli známi svojimi znalosťami bylín a medicíny. Zanikol na konci 18. storočia, keď cisár Jozef II. vydal dekrét, ktorým zrušil niekoľko rehoľných domov a medzi nimi aj ten v Červenom Kláštore.

Tajomné miesto pod Troma
Zobraziť galériu (10)
 (Zdroj: TASR - Veronika Mihaliková)

Slúžil ako nocľaháreň a škola v prírode

V 18. storočí prešiel kláštor čiastočnými stavebnými úpravami, ktoré mu vtlačili jeho súčasnú podobu. Hlavnými dominantami areálu sú gotický kostol, stredoveká kláštorná budova s refektárom a krížovou chodbou, hodinová veža a rozsiahla klauzúra. Umelecky najhodnotnejšou časťou kláštora sú nástenné maľby, ktoré zdobia kostol a refektár.

Tajomné miesto pod Troma
Zobraziť galériu (10)
 (Zdroj: TASR - Adriána Hudecová)

Po 1. svetovej vojne slúžil ako turistická nocľaháreň, neskôr ako škola v prírode. Po rokoch úpadku sa Červený Kláštor v 20. storočí dočkal rozsiahlej rekonštrukcie. V roku 1966 tu vznikla prvá expozícia, ktorá približuje život mníchov, ich remeslá, rukopisy a liečiteľské umenie. Od roku 2008 prešla obnova do modernejšej podoby. Ďalšia rekonštrukcia sprístupnila kostol, refektár, historickú krčmu, obchod s kláštornými bylinkami a dokonca aj ubytovanie priamo v kláštore.

V Červenom Kláštore pestujú bylinky z Cypriánovho herbára z 18.storočia (Zdroj: TASR)

Tajomný mních Cyprián

K Červenému Kláštoru sa viaže zaujímavý príbeh o lietajúcom mníchovi Cypriánovi. Tento učený muž bol nielen liečiteľom, ale aj botanikom, ktorý zostavil slávny herbár s 283 rastlinami. Zároveň bol výborným lekárnikom a jeho znalosti liečivých bylín prežili dodnes. Hovorí sa, že sa pokúsil skonštruovať lietajúci stroj a vzlietnuť z kopca nazývaného Tri koruny.

Tajomné miesto pod Troma
Zobraziť galériu (10)
 (Zdroj: TASR - Veronika Mihaliková)

Jeho osud však skončil tragicky, pretože podľa jednej verzie ho mnísi za túžbu rovnať sa Bohu uvrhli do kláštornej cely. Podľa inej ho sfúkla prudká víchrica. Isté však je, že Cypriánovo dedičstvo v oblasti bylinárstva pretrváva dodnes.

Tajomné miesto pod Troma
Zobraziť galériu (10)
 (Zdroj: TASR - Adriána Hudecová)

Oddýchnite si v kúpeľoch

V blízkosti kláštora sa nachádza známy minerálny prameň Smerdžonka. Už prví mnísi v tejto oblasti ho v 14. storočí využívali na liečenie. No kúpeľníctvo v regióne zaznamenalo svoj najväčší rozmach oveľa neskôr, až v 19. storočí. Kúpele pod Troma korunami patrili medzi najznámejšie v celom Uhorsku a aj dnes si tu môžete vychutnať liečbu v moderných zariadeniach.

Červený Kláštor
Zobraziť galériu (10)
Červený Kláštor  (Zdroj: TASR - Oliver Ondráš)

Tunajšia liečivá voda má blahodarné účinky na kožné a dýchacie choroby. Po dlhom období zabudnutia sa kúpeľná tradícia obnovila v roku 2012, kedy sa otvorili moderné kúpele, ktoré ako jediné na Slovensku liečia kombináciu kožných, dýchacích a duševných chorôb.

Obec Červený Kláštor počas letnej sezóny (Zdroj: TASR)

Nezabudnuteľný splav Dunajca

Keď už budete v Červenom Kláštore, určite si nenechajte ujsť jednu z najväčších atrakcií Pienin, teda splav Dunajca na tradičných drevených pltiach. Pltníci vás nielen prevedú malebnou riekou, ale vás aj zabavia pútavými legendami.

Plť na Dunajci
Zobraziť galériu (10)
Plť na Dunajci  (Zdroj: TASR - Oliver Ondráš)

Dozviete sa napríklad informácie o Jánošíkovom skoku cez Dunajec či o skamenených siedmich mníchoch, ktorí vraj tajne navštevovali poľskú mníšku a za trest ich stihol boží hnev. Popri trase splavu vedie chodník, takže späť sa môžete vrátiť pešo, autobusom alebo na bicykli, ktorý sa tu dá požičať.

 

Viac o téme: HistóriaTuristikaSplavČervený KláštorDunajecPieninyZamagurieLiečiteľstvoCypriánKúpele SmerdžonkaKartuziániKamalduliLietajúci mníchTri koruny
Nahlásiť chybu

Súvisiace články


Odporúčame


Novinky

Varenie a recepty

Zaujímavosti a atrakcie

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu