USA chcú zrušiť zákaz vábenia medveďov na šišky na chránenom území na Aljaške

28.05.2018 |   |    | 

Spojené štáty predstavili návrh, ktorý by v niektorých chránených oblastiach na Aljaške zrušil zákaz určitých spôsobov lovu vrátane použitia návnady na prilákanie zveri či zabíjania medvedích mláďat. Informovala o tom spravodajská stanica BBC.Zmena zákona by umožnila poľovníkom použiť zakázané spôsoby lovu, ako napríklad vábiť medvede na potraviny ako sladkosti či šišky, strieľať na medvedie a vlčie mláďatá vo vnútri ich brlohov či loviť medveďa čierneho so psami. Návrh amerického ministerstva pre vnútorné záležitosti by zrušil nariadenia týkajúce sa lovu predátorov s cieľom "zosúladiť pravidlá športového lovu v národných rezerváciách na Aljaške s predpismi štátu Aljaška".

Niektoré organizácie na ochranu životného prostredia označili príslušný návrh za "nehumánny". Predložený návrh zverejnený v utorok vo Federálnom registri Spojených štátov môže verejnosť pripomienkovať do 23. júla. Aljaška povolila používať návnady na privábenie medveďov prvýkrát v roku 2005 v snahe zvýšiť populáciu veľkých zvierat, ako sú napríklad losy, ktoré sú korisťou medveďov.

Správa národných parkov (NPS) za Obamovej administratívy v roku 2015 zakázala na chránených územiach mnohé spôsoby lovu v snahe zabrániť zmenám v prirodzenej dynamike predátor-korisť a v dôsledku obáv o verejnú bezpečnosť. Podľa údajov NPS má chránené územie na Aljaške rozlohu viac ako 22 miliónov hektárov, čo predstavuje 65 percent z celkového územia národných parkov USA.

 

Zdielať článok na Facebooku

Ilustračné
Foto: TASR / AP
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Streda, 25. november. 2020. Meniny má Katarína.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa