Najohrozenejší primát na svete: Takmer všetkým lemurom hrozí vyhynutie

2018-09-03 08:00:00 |   |    | 

Takmer všetkým druhom lemurov hrozí vyhynutie. Tvrdí to medzinárodná skupina ochrancov prírody, ktorá vypracovala analýzu stavu populácií týchto primátov. Odborníci vyhodnotili a porovnali najnovšie výskumy venované lemurom a tomu, čo ohrozuje ich habitáty a prežitie. Zhodli sa pritom, že lemury sú najohrozenejšie primáty na svete. 

Existuje 111 známych druhov a poddruhov lemura, pričom všetky sa vyskytujú endemicky na Madagaskare. Až 105 z nich je pritom podľa členov pracovnej skupiny ohrozených.

Lemury ohrozuje ničenie ich biotopov klčovaním a vypaľovaním lesov za účelom získania poľnohospodárskej pôdy, ilegálna ťažba, produkcia uhlia i bane. Vážnu hrozbu pre ne predstavuje aj lov pre potravu a tiež chytanie živých zvierat na predaj ako domácich miláčikov.

"Stretávame sa aj s komerčným lovom - zrejme pre miestne reštaurácie. To je však pre Madagaskar nový fenomén - pred 15 rokmi sme to nevideli v takomto rozsahu," vyjadril sa Christoph Schwitzer z Bristolskej zoologickej spoločnosti, ktorý sa podieľal na štúdii.

Pracovnú skupinu vytvorila Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) a predstavuje prvý krok k oficiálnemu vyhodnoteniu stavu jednotlivých druhov. Jej zistenia ešte čaká hodnotenie oponentov a následne by ich mali zapracovať do Červeného zoznamu ohrozených druhov IUCN.

Zdieľať článok na Facebooku

Foto: SITA/AP
Zdroj: SITA

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Nedeľa, 26. máj. 2024. Meniny má Dušan.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa