Greenpeace upozorňuje na značky spájané s ničením pralesov v Indonézii

04.10.2018 |   |    | 

Spoločnosti vyrábajúce palmový olej, ktoré zásobujú aj veľké svetové značky, zničili v Indonézii od roku 2015 už 130.000 hektárov dažďového pralesa. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na oficiálnu správu organizácie Greenpeace.Podľa údajov indonézskej vlády bolo v tejto východoázijskej krajine v rokoch 1990-2015 zničených 24 miliónov hektárov dažďového pralesa. Greenpeace informuje, že 40 percent odlesňovania sa uskutočňuje v provincii Papua vo východnej časti Indonézie.

Minimálne 20 výrobcov palmového oleja zásobuje 12 svetových výrobcov spotrebného tovaru - vrátane spoločností Unilever, Nestlé, Colgate-Palmolive a Mondeléz.

Správa Greenpeace obsahuje dôkazy o vykorisťovaní a spoločenských konfliktoch, nelegálnom odlesňovaní, budovaní plantáží bez povolení v chránených oblastiach a o lesných požiaroch spojených s ničením vegetácie.

Viac ako tri štvrtiny národného parku Tesso Nilo s rozlohou 1000 kilometrov štvorcových sa zmenili na nelegálne plantáže na pestovanie palmového oleja. V parku Tesso Nilo v strednej časti indonézskeho ostrova Sumatra žijú tigre, orangutany a slony.

Výstavba plantáží a ničenie prirodzeného prostredia zvierat za posledných 16 rokov spôsobili pokles populácie orangutana bornejského o polovicu.

 

Zdielať článok na Facebooku


Foto: Hippie Panda Couple
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Pondelok, 26. júl. 2021. Meniny má Anna, Hana.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa