Smutná správa: Zomrel posledný samec nosorožca sumatrianskeho v Malajzii

29.05.2019 |   |    | 

V Malajzii zomrel posledný tamojší samec ohrozeného nosorožca sumatrianskeho (Dicerorhinus sumatrensis). Úmrtie nosorožca Tama potvrdila v pondelok na sociálnej sieti Facebook Bornejská aliancia pre nosorožce (BORA), podľa ktorej pred smrťou trpel zlyhaním orgánov. V krajine po jeho smrti zostal už len jediný žijúci jedinec tohto vzácneho druhu nosorožca - samica Iman, ktorá, ako Tam, žije v prírodnej rezervácii. 

Tama chytili v roku 2008 a previezli ho do prírodnej rezervácie Tabin v malajzijskom štáte Sabah. Odborníci sa usilovali o to, aby sa spáril s tamojšími samicami Puntung a Iman. Tieto pokusy však zlyhali. Puntung museli v dôsledku rakoviny v roku 2017 utratiť.

Sumatrianske nosorožce sú najmenším druhom týchto živočíchov, pričom v dospelosti dosahujú výšku okolo 1,5 metra. Sú jediným druhom ázijských nosorožcov, ktoré majú dva rohy a srsť. V dôsledku straty ich prirodzeného prostredia a pytliactva žije podľa odhadov v divočine menej ako 80 jedincov sumatrianskych nosorožcov. Väčšina z nich na indonézskom ostrove Sumatra a indonézskej časti ostrova Borneo. Niektoré jedince zrejme žijú aj v južnom Thajsku, uvádza Svetový fond na ochranu prírody (WWF), ktorý považuje sumatrianske nosorožce za kriticky ohrozené. V Malajzii v roku 2015 vyhlásili sumatrianske nosorožce žijúce vo voľnej prírode za vyhynuté.

BORA označila sumatrianske nosorožce za "funkčne vyhynuté", čo znamená, že žijúce jedince nepostačujú na zachránenie druhu od vyhynutia. Existuje však medzinárodné úsilie o zachovanie tohto živočíšneho druhu.

 

Zdielať článok na Facebooku


Foto: Facebook / Borneo Rhino Alliance
Zdroj: SITA

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Štvrtok, 6. august. 2020. Meniny má Jozefína.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa