Medvede sa už pomaly prebúdzajú zo zimného spánku, podľa ochranárov v tomto období plnia v prírode veľmi dôležitú sanitárnu funkciu. "Už koncom februára sa v tatranských dolinách objavujú prvé medvedie stopy. Po období strádania, keď počas zimného spánku čerpali energiu len z tukových zásob, pomaly prichádza jar a tieto šelmy sa môžu opäť nasýtiť," objasnil riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.
Ponuka prirodzenej rastlinnej potravy je podľa neho ešte stále pomerne chudobná, a tak sa medvede v tomto období už tradične naplno venujú vyhľadávaniu uhynutých zvierat. Jelenia, diviačia a srnčia zver, ktorá počas zimy uhynula z dôvodu vysilenia, staroby, chorôb a zranení, alebo ju ulovili vlky a rysy, je pre medvede atraktívnym spestrením potravy.
"Pomocou citlivého čuchu dokážu medvede až neuveriteľne rýchlo a presne lokalizovať miesta, kde sú pod vrstvou snehu ukryté zvyšky zvierat, ktoré neprežili zimu. Po medvedej návšteve na takomto mieste väčšinou zostane už len srsť a menšie úlomky kostí," dodal Majko.
Akýmsi "upratovaním kadáverov" tak medvede spoločne s inými zdochlinožravcami plnia v prírode dôležitú sanitárnu funkciu. Okrem iného zabraňujú možnému šíreniu chorôb z uhynutých zvierat.
AKO SA SPRÁVAŤ V PRÍPADE STRETNUTIA S MEDVEĎOM?