Slony vo voľnej prírode vymierajú: V severnom Thajsku majú vlastnú nemocnicu

26.06.2021 |   |    | 

V Lampangu v severnom Thajsku sa nachádza výnimočné zdravotnícke zariadenie, ktoré je určené výhradne pre najväčších suchozemských cicavcov na svete, pre slony. Plne vybavená nemocnica sa stará o tieto veľkolepé zvieratá podobne, ako bežná klinika lieči svojich ľudských pacientov. 

Dvojdielny dokumentárny seriál Nemocnica pre slony natočil expert na divokú prírodu, doktor Paul O’Donoghue, pochádzajúci zo severného Walesu. Pod jeho vedením vzniklo v roku 2020 toto dielo, ktoré thajskej nemocnici poskytuje potrebnú publicitu. Korona kríza mala dosah aj na toto zariadenie, ktoré v dôsledku pandémie živorí, nakoľko je odkázané len na dary verejnosti.

Tá je ale tiež vo finančných problémoch, nakoľko je thajská ekonomika z veľkej časti závislá od turizmu. A práve tento segment sa zo dňa na deň rozsypal ako domček z kariet. Aj napriek tomu sa nemocnica pokúša zaistiť starostlivosť pre každého slona, ktorý ju potrebuje.

Lampangská nemocnica si však pozornosť dokázala zaistiť už skôr, a to konkrétne v roku 2008, kedy sa odborníkom, ktorí tu pracujú, podarilo vyrobiť prvú nožnú protézu pre slona, ktorý utrpel devastačné zranenia, keď stúpil na mínu. To sú samozrejme tie najviditeľnejšie projekty. V období nakrúcania seriálu bolo v nemocnici ďalších 15 slonov, ktoré sa rovnako stali obeťami nášľapných mín.

Ročne sa v Lampangu lieči viac ako 100 chorých, zranených alebo opustených zvierat. K neobvyklým príbehom patrí napríklad liečba slona s rakovinou, ale počas 120 dokumentárnych minút uvidíte aj mnoho iných diagnóz. Napríklad slona, ktorý mal ochorenie ľadvín alebo mláďa, ktoré utrpelo zranenia pri súboji.

Samotný Paul, ktorý sprevádza divákov dokumentom, vyštudoval oxfordskú univerzitu a následne nejakú dobu učil na univerzite v Chesteri. Po praktickej stránke strávil celé roky prácou na projektoch zaoberajúcich sa slonmi a iniciatívach proti pytliactvu.

Pritom navštívil krajiny ako Namíbia, Juhoafrická republika či Sierru Leone. V jeho rodnom severnom Walesu ho poznajú najmä vďaka jeho organizácii pre ochranu prírody Wilder Britain, ktorá sa okrem iného snaží o reintrodukciu orlov skalných v tamojšom národnom parku Snowdonia.

Teraz Paul spoločne so svojim štábom nakrúca druhú sériu dokumentu o lampangskej nemocnici, v ktorej sa okrem iného pokúša zistiť, aký dopad mala pandémia koronavírusu na starostlivosť o slony. Hlavné poslanie je však najmä upozorniť verejnosť na to, že slon, najväčšie a najmajestátnejšie zviera na svete, vo voľnej prírode vymiera, a to nesieme nechať dopustiť.

Nádherný dokument Nemocnica pre slony vás prenesie do čarovnej prírody Thajska, medzi ľudí, ktorých snaha o zachovanie tohto druhu je nevyčísliteľná a aj v mnohých momentoch nebezpečná. Ako povedal samotný Paul: „Ľudia a veterinári, ktorí tu pracujú idú často za svoje možnosti, riskujú každý deň svoj život a pracujú 24-7 v pohotovosti. Ich odhodlanosť je neskutočná, inšpiratívna a to uvidia aj diváci v dokumente.

 

Zdielať článok na Facebooku
Zdroj: Viasat Nature

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Štvrtok, 29. júl. 2021. Meniny má Marta.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa