Sedem tajných tipov pre milovníkov prírody: Takto zistíte, že je hotel skutočne eco friendly

2022-11-06 12:00:00 |   |    | 

Doma aj v práci sa snažíme poctivo triediť odpad, nepoužívať výrobky z plastu určené na jedno použitie, ako sú plastové slamky či rôzne obaly. Tieto zvyky si so sebou často berieme aj na dovolenku. Naučili sme sa totiž správať zodpovedne a ohľaduplne k prírode a životnému prostrediu. Je tak pre nás prirodzené, že nám na týchto zásadách záleží aj v čase, keď prídeme do hotela. Pripravili sme pre vás 7 tipov, ako zistíte, či je váš hotel „eco friendly“. 

Uteráky a bielizeň

Všimli ste si po príchode na izbu na nočnom stolíku niečo nezvyčajné? Okrem malej lampičky na ňom hostia často nájdu aj malé predmety či sošky. V hotelovej reči to je „Green linen artefact“ a hosť vďaka nemu môže rozhodnúť o tom, či jeho posteľná bielizeň bude vymenená alebo nie. Položením drobného predmetu na posteľ dá hosť vedieť chyžnej, že by si prial posteľnú bielizeň vymeniť. Ak ho ponechá na nočnom stolíku, prispeje tak k snahe znížiť spotrebu vody a energie určenej na pranie. Ani doma si predsa nevymieňame posteľnú bielizeň či uteráky každý deň. Rovnako celosvetovo zaužívaným znamením je aj položenie uterákov na vaňu či na podlahu, vtedy vám budú vymenené za čisté.

 

Používanie plastov na jedno použitie

Dnes si už uvedomujeme, aký vplyv má plastový odpad na životné prostredie a akú vysokú uhlíkovú stopu má produkcia plastov. Siete hotelov sa postupne zbavujú výrobkov z plastu na jedno použitie vo všetkých prípadoch, kedy je k dispozícii adekvátna náhrada. Hrebene, zubné kefky, ale tiež plastový obal, v ktorom sú vatové tampóny, pilník a podobné hygienické potreby teda bývajú vymenené za papierové alebo drevené.

 

Čo s neminutým mydlom?

Rozmýšľali ste počas pobytu v hoteli o tom, čo sa stane s neminutým mydlom či kozmetickými prípravkami? Hotely sa môžu zapojiť do iniciatívy Clean The World, ktorej cieľom je zbierať a recyklovať mydlá a tiež balené kozmetické prípravky. Počas predchádzajúceho roku, kedy bolo veľké množstvo hotelov zatvorených pre pretrvávajúcu pandémiu, sa podarilo zabrániť tomu, aby stovky kilogramov plastov a mydla skončilo na skládke odpadu.

 

Drevený kľúč od izby

Namiesto klasických a tradičných kľúčov dnes hotely využívajú  karty, ktorými si hostia odomykajú izby. Väčšinou sú vyrobené z plastu, a tak prvý kontakt s hotelom na recepcii je ten, že dostanete do rúk plastovú kartičku. Napríklad v hoteli Kempinski vo Vysokých Tatrách však využívajú karty vyrobené z dreva. Spotreba plastov sa vďaka tomuto kroku v rámci celej siete znížila o 765 kilogramov.

 

Podpora lokálnej ekonomiky

Dnes sa však pozerá aj na to, aký má hotel vplyv na ekonomiku regiónu, v ktorom sa nachádza a tiež na to, ako podporuje lokálne komunity, firmy a miestnych ľudí. „Môžeme povedať, že veľké množstvo ingrediencií a produktov, ktoré využívame v hotelovej reštaurácii pochádza od miestnych dodávateľov. Zameriavame sa aj na podporu miestnych odborných škôl, s ktorými spolupracujeme a dávame možnosť študentom rozvíjať sa vďaka praxi v našom hoteli. Samozrejme, väčšina našich zamestnancov pochádza z regiónu Vysokých Tatier,“ hovorí Miroslav Zamiška, šéfkuchár hotelovej Grand Restaurant.

 

Ochrana zvierat

Asi najväčšou témou pri ingredienciách používaných v hotelových kuchyniach a reštauráciách sú vajíčka. V záujme poskytnúť svojim hosťom to najlepšie, sa takmer všetky hotely a reštaurácie už niekoľko rokov vyhýbajú vajíčkam pochádzajúcim z klietkových chovov. "Sú hotely vo vzdialených destináciách, ktoré s tým môžu mať problém, no my v strednej Európe sme sa k tomuto zaviazali už v roku 2020,“ vysvetľuje šéfkuchár.

 

Iniciatíva EarthCheck

Cieľom celosvetovej výzvy EarthCheck je maximalizovať zážitok, ktorý má z pobytu každý hotelový hosť a zároveň minimalizovať stopu, ktorú jeho pobyt zanecháva na životnom prostredí. Hotely, ktoré sú do tejto iniciatívy zapojené, aktívne zaznamenávajú rôzne aktivity týkajúce sa ich prevádzky, ako sú spotreba vody, spotreba energií, ale aj uhlíková stopa či odpadové hospodárstvo a ďalšie.  

 

Zdieľať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Novinky.sk

Gurman.sk

Sobota, 30. september. 2023. Meniny má Jarolím.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa