Izrael a Jordánsko sa dohodli na vyčistení rieky Jordán

22.11.2022 |   |    | 

Izrael a Jordánsko sa vo štvrtok dohodli na vyčistení znečistenej rieky Jordán, ktorá tvorí hranicu medzi oboma krajinami. Dohodu sa podarilo uzavrieť na klimatickom summite OSN (COP27) prebiehajúcom v egyptskom letovisku Šarm-aš-Šajch, informuje agentúra AFP.Izraelsko-egyptské memorandum o porozumení zdôrazňuje potrebu obnovy tohto najväčšieho riečneho toku v regióne. Jordán podľa expertov prišiel v posledných desaťročia o značnú časť svojej biodiverzity v dôsledku znečistenia a vysychania.

Izraelská ministerka životného prostredia Tamar Zandbergová označila dohodu o vyčistení rieky za "prejav blízkych vzťahov medzi oboma krajinami". "Eliminácia nebezpečných látok, obnovenie toku vody a posilnenie prírodných ekosystémov rieky Jordán nám pomôže pripraviť sa na klimatickú krízu," uviedla Zandbergová.

Jordánsky minister pre vodné zdroje a zavlažovanie Muhammad Nadždžar vyjadril nádej, že uzavretá dohoda pomôže zlepšiť životné podmienky ľudí a zaistí "viac vody pre obyvateľov na oboch brehoch rieky Jordán vrátane Palestínčanov".

Jordánsko a Izrael už v roku 1994 uzavreli mierovú dohodu a nadviazali diplomatické styky. Dlhodobé napätie vo vzájomných vzťahoch však vyvoláva palestínska otázka, čo komplikuje spoluprácu oboch krajín aj v iných oblastiach.

Podľa environmentálnej organizácie 1994 EcoPeace Middle East by vyčistenie rieky Jordán, ktorá má veľký symbolický význam pre židov a kresťanov, mohlo prispieť aj k rozvoju turizmu v celom regióne.

"Pred nami je úloha získať potrebné financovanie od medzinárodného spoločenstva, hlavne na to, aby si mohli Jordánci a Palestínčania postaviť čističky odpadových vôd a súvisiace systémy, aby sa z rieky (Jordán) mohol odstrániť odpad," povedal pre AFP riaditeľ izraelskej pobočky EcoPeace Middle East Gidon Bromberg.

 

Zdielať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Nedeľa, 4. december. 2022. Meniny má Barbora, Barbara.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa