Bohatí ničia planétu: Polovicu leteckých emisií spôsobuje len jedno percento svetovej populácie

2023-04-09 10:00:00 |   |    | 

V minulom roku odletelo zo slovenských letísk 2 528 súkromných letov, ktoré vyprodukovali 10 tisíc ton oxidu uhličitého. Toto číslo sa rovná priemerným ročným emisiám 6 666 automobilov. Vyplýva to z nového výskumu, ktorý má k dispozícii organizácia Greenpeace. Organizácia zároveň v kontexte klimatickej krízy a nedávneho reportu Medzivládneho panelu pre zmenu klímy OSN žiada celosvetový zákaz letov súkromných lietadiel. 

Zatiaľ čo svetoví vedci premýšľajú, ako dostatočne vysvetliť verejnosti, že je nevyhnutné udržať globálne oteplenie planéty na 1,5 °C, majitelia súkromných lietadiel v Európe spôsobujú ohromné emisie oxidu uhličitého. Len za minulý rok vzrástli emisie vyprodukované súkromnými lietadlami v Európe o 64 %. Výnimkou nie je ani Slovensko. Počet súkromných letov odchádzajúcich zo Slovenska v minulom roku narástol z 1114 (2021) na 2528, čo je nárast o 127 %. Najčastejšou trasou súkromných letov za rok 2022 bola trasa Bratislava - Praha, ktorú možno absolvovať za štyri a pol hodiny vlakom.

Podľa riaditeľky Greenpeace Slovensko Kataríny Juríkovej výskum ukazuje, ako malá skupina ľudí posúva zvyšok sveta bližšie ku klimatickej katastrofe: “Správa Medzivládneho panelu pre klimatickú zmenu z minulého týždňa jasne povedala, že ak sa chceme vyhnúť najhorším dôsledkom zmeny klímy, musíme do roku 2030 znížiť emisie o takmer polovicu. Alarmujúci nárast počtu letov súkromnými lietadlami je v úplnom rozpore so smerom znižovania emisií, ktorým sa musíme uberať. Musíme znížiť emisie z dopravy a začať treba práve súkromnými letmi, ktoré pre drvivú väčšinu ľudí nepredstavujú nič pozitívne.

Vládne či vojenské lety podľa Európskej asociácie obchodného letectva tvorili za minulý rok iba približne 1,1 % zo všetkých letov. Najvyťaženejším letiskom pre lety súkromných lietadiel na Slovensku bola v roku 2022 Bratislava, nasledovali Košice a letisko Poprad-Tatry. Najkratšia trasa s 10 a viac letmi za rok bola medzi Bratislavou a Viedňou - ide pritom o trasu, na ktorej premáva vlak 2x za hodinu.

Katarína Juríková tiež upozorňuje, že ide o príklad klimatickej nespravodlivosti: “Zatiaľ čo sa my ostatní snažíme recyklovať, žiť ekologickejšie, znižovať spotrebu energie a vyrovnávame sa s rastúcimi životnými nákladmi, superbohatí ľudia sa preháňajú v súkromných lietadlách, nadmerne spaľujú energiu, a spôsobujú škandalózne množstvo CO2. A to v čase keď milióny ľudí, a to najmä zo zraniteľných komunít či globálneho juhu, čelia následkom klimatického chaosu. Je najvyšší čas, aby sa aj superbohatí znečisťovatelia začali uskromňovať."

Z výskumu, ktorý pre Greenpeace urobila holandská environmentálna poradenská spoločnosť CE Delft, vyplynulo, že krajiny s najväčším počtom letov súkromných lietadiel spomedzi európskej 27-ky, Veľkej Británie, Švajčiarska a Nórska v roku 2022 boli Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko. Tri najobľúbenejšie destinácie v Európe boli Nice (Azúrové pobrežie), Paríž a Ženeva. Tri najobľúbenejšie trasy zase Paríž - Londýn, Nice - Londýn a Paríž - Ženeva, dve z nich majú dokonca alternatívne priame vlakové spojenie kratšie ako 3,5 hodiny a viacero spojov denne. V jednom prípade bol let dokonca taký krátky, že pasažieri by to cieľovej destinácie mohli prísť za 30 minút na bicykli!

Súkromné lety sú najviac znečisťujúcim, energeticky najnáročnejším a najnespravodlivejším spôsobom dopravy na jedného cestujúceho a počet kilometrov. Spôsobujú 5 až 14-krát viac emisií oxidu uhličitého ako priemerná letecká doprava (na jedného cestujúceho) a 50-krát viac ako vlaky. Okrem toho až 50 percent všetkých leteckých emisií spôsobilo len jedno percento svetovej populácie. Údaje boli zverejnené krátko pred tým, ako má EÚ prijať revidovaný systém obchodovania s emisiami (ETS), ktorý sa stále nevzťahuje na všetky súkromné lietadlá a iné luxusné druhy dopravy. Greenpeace aj preto spúšťa globálnu petíciu za zákaz súkromných lietadiel.

 

Zdieľať článok na Facebooku
Zdroj: Greenpeace Slovensko

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Novinky.sk

Gurman.sk

Sobota, 30. september. 2023. Meniny má Jarolím.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa