Hrozivý cudzinec: Kraby čínske pôsobia v európskych riekach doslova spúšť

2024-05-19 12:30:00 |   |    | 

Kraby riečne alebo tiež kraby čínske (Eriocheir sinensis) sú hrozivé. Ich tmavo hnedé telo môže dorásť až do veľkosti ôsmich centimetrov a s natiahnutými klepetami majú rozpätie zhruba o veľkosti taniera. Tieto tvory, ktoré sú zaradení medzi 100 najhorších inváznych cudzích druhov na svete, sú takmer nezničiteľné: živia sa takmer všetkým, dokážu prežiť na súši, v sladkej i slanej vode a rýchlo sa reprodukujú - samice kladú 250.000 až jeden milión vajíčok na jedno trenie. Vedci po celej Európe hľadajú spôsoby, ako populáciu tohto kraba znížiť, a tým ochrániť pôvodné ekosystémy, ktoré tento invázny druh ničia, napísal server CNN.V Európe boli tieto kraby prvýkrát videné pred viac ako sto rokmi v rieke blízko nemeckých Brém. Je pravdepodobné, že z rodnej Ázie sa sem dostali lodným transportom. Odvtedy ich populácia na celom kontinente prudko vzrástla. V súčasnosti sa vyskytujú v 18 z 27 členských štátov Európskej únie a sú zaradené na zoznam inváznych nepôvodných druhov, ktoré vzbudzujú obavy. Dokument uvádza, že negatívne dopady týchto živočíchov zahŕňajú narušenie vodného potravinového reťazca, prenos račieho moru a zvýšenie erózie hrádzí a brehov.

Zatiaľ najúspešnejšou stratégiou je pasca vyvinutá Antverpskou univerzitou a belgickou Agentúrou pre životné prostredie vo Flámsku. Podľa Jonasa Schoelyncka, profesora vodnej ekológie na Antverpskej univerzite, boli od roku 2018 v krajine nainštalované tri také pasce, ktoré zachytili odhadom tri milióny krabov. Naprieč riekou je inštalovaný kovový kanál, do ktorého kraby padajú, keď sa pohybujú pozdĺž koryta rieky. Pretože nemôžu vyplávať ako iné vodné druhy, sú nútené plaziť sa rúrkami vedúcimi ku klietkam na oboch brehoch, kde sú zhromaždené a zlikvidované.

Ďalšia pasca rovnakej konštrukcie bola vlani inštalovaná v Británii a skupina ich plánuje v nasledujúcich rokoch rozmiestniť na ďalších miestach v Belgicku, Nemecku, Francúzsku a Švédsku.

Pasce sa zamerajú na oblasti, ktorými prejde veľké množstvo krabov. Na jeseň dospelé jedince migrujú zo sladkých vôd do mora, kde vypúšťajú vajíčka, a na jar mladé kraby putujú z mora po riekach. Prekonávajú ohromujúce vzdialenosti, až desať kilometrov denne, hovorí Schoelynck a dodáva, že niektoré boli pozorovaní aj viac ako 1000 kilometrov do vnútrozemia.

Práve v týchto mesačných obdobiach sú najviditeľnejšie, zhromažďujú sa okolo stavidiel alebo sa pohybujú po súši, aby sa vyhli hatiam a iným prekážkam.

Schoelynck vysvetľuje, že krabom sa v európskom prostredí darí z niekoľkých dôvodov. Rovnako ako väčšina inváznych druhov nemajú prirodzených nepriateľov, sú oportunistické a veľmi odolné. Svoju úlohu však môžu hrať aj klimatické zmeny, pretože teplejšie vody môžu prispievať k tomu, že sa kraby cítia lepšie. Dôležitá je aj veľká genetická rozmanitosť tohto druhu. Schoelynck uvádza, že vedci v Európe zaznamenali kraby, ktorí sú krížencami čínskeho a japonského druhu.

EÚ odhaduje, že invázne nepôvodné druhy spôsobujú jej členským krajinám ekonomické škody vo výške 12 miliárd eur ročne, a jej stratégia v oblasti biodiverzity do roku 2030 sa zaväzuje tieto druhy dostať pod kontrolu a brániť ich šíreniu.

Iné metódy odchytu, ako je použitie sietí, sú podľa Schoelyncka náročnejšie a nákladnejšie. "V Belgicku môžete za dobrý deň chytiť 80 až 100 krabov (pri použití siete), zatiaľ čo s novou pascou chytíte 8000 až 10.000 krabov denne," uviedol.

Jednou z hlavných nezodpovedaných otázok je, čo robiť s krabmi po ich výlove. V Nemecku smú vedci kraby usmrcovať iba varením alebo elektrickým prúdom. Zatiaľ čo v Belgicku kraby zmrazujú vo vedrách.

Zatiaľ čo v Číne sú kraby sezónnou pochúťkou, podľa Schoelyncka majú málo mäsa, a preto nie sú na európskom trhu obľúbené. Dodáva, že mnoho krabov chytených do pascí sú mladé jedince, zatiaľ čo v Číne sa konzumujú väčšie dospelé. Kraby ulovené v jednej z belgických pascí však podľa neho putujú do miestnej zoologickej záhrady, kde sa používajú ako krmivo pre zvieratá.

Vedci dúfajú, že koordinované európske úsilie pomôže zhromaždiť poznatky a údaje o tomto inváznom druhu a jeho dopadoch na životné prostredie, čo pomôže vytvoriť medzinárodnú stratégiu na kontrolu jeho populácie.

 

Zdieľať článok na Facebooku
Zdroj: ČTK / CNN

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Utorok, 16. júl. 2024. Meniny má Drahomír, Drahomíra.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa