Ľudský omyl: Európu trápi rastúca populácia krížencov vlka a psa

2024-05-15 12:00:00 |   |    | 

Od chvíle, keď ho strážcovia prvýkrát zbadali na monitoroch, bol problém zrejmý. Vlk, ktorého prostredníctvom kamier videli hlboko v lesoch talianskeho parku Gran Bosco v Piemonte, nebol šedý ako jeho spoločník, ale neobvykle svetlý. Sfarbenie naznačilo, že nejde o vlka, ale o kríženca so psom. Tieto hybridy by mohli podľa odborníkov postupne vytlačiť pôvodných vlkov, napísal denník The Guardian. 

"Mysleli sme, že zmizne. Bohužiaľ si našiel samicu," uviedla o objave kríženca Elisa Ramassová, strážkyňa parku. Nález zvieraťa poukazuje na znepokojujúci trend. V posledných dvoch desaťročiach síce európska vlčia populácia začala znovu narastať, ale spoločne s ňou pribúdajú aj hybridy. Pokiaľ sa budú šíriť, mohlo by divokým vlkom hroziť vyhynutie.

Kríženci sú takmer vo všetkých európskych krajinách a v niektorých oblastiach ich počet neustále rastie. Napríklad v Toskánsku tvoria až 70 percent vlčej populácie, k čomu prispieva ničenie prirodzeného prostredia vlkov a ľudská činnosť. Domáce zvieratá a túlavé psy tak majú častejší kontakt s divokými svorkami. "Niekde sú v podstate len kríženci," uviedol odborník na vlkov Luigi Boitani. "V takýchto prípadoch sa nedá nič robiť, nemôžete ich všetkých pozabíjať," povedal.

Kríženci sú podľa ochrancov prírody nepredvídateľní. Môžu spôsobovať konflikty s ľuďmi, vytláčať čistokrvných vlkov z ich prostredia či znižovať životaschopnosť budúcich potomkov. Niektorí sa obávajú, že kríženie povedie k trvalej strate odlišných vlastností zvierat.

Odborníci upozorňujú, že hybridy sú "ľudským omylom". Často sú totiž dôsledkom toho, že sa zanedbané pracovné psy miešajú s izolovanými vlkmi, ktorých svorky narušilo napríklad pytliactvo. "Urýchľujeme proces, ktorý mohol prebiehať prirodzene," tvrdí Valeria Salvatoriová, ktorá viedla prvú celoeurópsku štúdiu o hybridizácii. "Je to ako globálne otepľovanie. Máme povinnosť takýto vplyv zmierniť," uviedla.

Experti ale nemajú vhodné riešenie. Niektorí by kríženca odstreľovali, iní hľadajú výhody miešania. "V modernom svete, v ktorom prevláda človek, je pre vlkov možno užitočné, aby v sebe mali niečo zo psieho správania... Nemáme ale skutočnú predstavu o problematike kríženia," podotkol slovinský výskumník Miha Krofel.

Vedci vďaka obojku nasadenému jednému krížencovi zistili, že sa hybridná svorka správa rovnako ako iné. "Obávali sme sa, že sa kríženec bude chovať skôr ako pes a že bude vyhľadávať blízkosť ľudí a obydlia," povedala Ramassová. Nič také ale nenastalo.

Riešenie situácie tak bude vyžadovať určitú zhodu medzi vedcami a širšou spoločnosťou. "Musíme zobrať odvahu a rozhodnúť sa, čo chceme zachovať," myslí si Salvatoriová. "Chceme zachovať vlkov? Alebo niečo, čo sa z vlkov vyvinulo pod tlakom, ktorý sme vyvíjali na životné prostredie?"

 

Zdieľať článok na Facebooku
Zdroj: ČTK / The Guardian

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Pondelok, 27. máj. 2024. Meniny má Iveta.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa