Španielski experti sa snažia zachrániť vzácneho vychuchola, hrozí mu vymretie

2024-05-27 14:00:00 |   |    | 

Španielska vláda aj Medzinárodný zväz ochrany prírody zintenzívnili snahy o záchranu nie príliš známeho živočícha, ktorý vyzerá trochu ako krtko, trochu ako potkan a trochu ako vtákopysk a žije už len v niekoľkých oblastiach severu Španielska a Portugalska či na juhu Francúzska. Volá sa vychuchol pyrenejský a k životu potrebuje čisté bystriny. Práve preto mu možno už do desiatich rokov hrozí vymretie . 

"Ak vychuchol pyrenejský vymrie, prídeme o evolučný klenot," uviedol biológ Ángel Fernández, ktorý spomenul dobu, keď jeho dedo rybárčil v horách na severe Španielska a vychucholov bolo ešte veľa.

Na celom svete existujú už iba dva druhy tohto živočícha, ktorý na Zemi podľa paleontologických nálezov žil už pred asi 15 miliónmi rokov. Okrem vychuchola pyrenejského prežil už len vychuchol povolžský, ktorý sa vyskytuje v povodí riek Volgy, Uralu či Donu.

"Ak urýchlene neprijmeme opatrenia, vychuchol vyhynie," obáva sa Ramón Pérez de Ayala zo Svetového fondu na ochranu prírody (WWF). O záchranu tohto živočícha sa snaží aj Medzinárodný zväz ochrany prírody (UICN), ktorý organizuje cezhraničný projekt medzi Španielskom, Portugalskom, Francúzskom a Andorrou.

Španielski vládni experti, ktorí kvôli záchrane vychuchola rokovali so zástupcami príslušných autonómnych oblastí, odhadujú, že tomuto unikátnemu živočíchovi zostáva desať až tridsať rokov, ak neprijmú razantné opatrenia.

Zvažujú napríklad podporiť jeho chov v zajatí, čo sa ale podľa denníka El País zatiaľ nedarí, či prijať opatrenia proti norkovi americkému, ktorý je v Európe inváznym druhom a je hlavným prirodzeným nepriateľom vychucholov.

 

 

Zdieľať článok na Facebooku
Zdroj: ČTK / El País

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Pondelok, 15. júl. 2024. Meniny má Henrich.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa