Ľudské dejiny ovplyvnili kone: Zaujímavé detaily o ich skrotení
Podľa výskumu, ktorý zverejnil časopis Nature, sa zhruba pred 4200 rokmi jedna konkrétna línia koní rýchlo stala dominantnou v celej Eurázii, čo naznačuje, že práve vtedy začali ľudia šíriť domestikované kone po svete. Tento kôň bol niečím zvláštny: mal genetickú mutáciu, ktorá zmenila tvar jeho chrbta, čo pravdepodobne uľahčilo jazdu na ňom.
"V minulosti existovalo mnoho rôznych rodových línií koní," hovorí Pablo Librado, evolučný biológ zo španielskej Národnej rady pre výskum v Barcelone a spoluautor novej štúdie. Táto genetická rozmanitosť bola zrejmá vo vzorkách DNA, ktoré vedci analyzovali z archeologických nálezísk v Eurázii z doby pred 50.000 rokmi.
Analýza 475 genómov starovekých koní ukázala pozoruhodnú zmenu zhruba pred 4200 rokmi. Vtedy sa po celej Eurázii začala objavovať špecifická línia, ktorá sa po prvýkrát objavila v takzvanej pontsko-kaspickej stepi, rovinatej oblasti, ktorá sa tiahne od dnešného severovýchodného Bulharska cez Ukrajinu až do južného Ruska, a rýchlo nahradila ostatné línie. Počas troch stoviek rokov sa kone v Španielsku podobali tým v Rusku.
"Videli sme, že sa tento genetický typ rozšíril takmer všade v Eurázii - typ koňa, ktorý bol lokálny, sa evidentne veľmi rýchlo stal globálnym," povedal spoluautor Ludovic Orlando, molekulárny archeológ z Centra antropobiológie a genomiky v Toulouse vo Francúzsku.
Vedci sa domnievajú, že k tejto zmene došlo preto, že ľudia z doby bronzovej z takzvanej kultúry Sintašta domestikovali miestne kone a začali tieto zvieratá využívať na to, aby im pomohli dramaticky rozšíriť svoje územie.
Domestikácia divokých koní na pláňach Eurázie bola procesom, nie jednorazovou udalosťou, tvrdia vedci. Archeológovia už predtým našli dôkazy o konzumácii konského mlieka ľuďmi v zubných pozostatkoch z obdobia pred približne 5500 rokmi a najstaršie dôkazy o jazde na koni pochádzajú z obdobia pred približne 5000 rokmi. Podľa novej štúdie to však boli práve Sintaštovia, ktorí rozšírili konkrétne kone, ktoré domestikovali, po celej Eurázii.
Vedci sa domnievajú, že najstarší predkovia koní sa vyvinuli v Severnej Amerike a potom sa asi pred miliónom rokov dostali cez Beringovu úžinu do Ázie. V Ázii sa im darilo, ale v Amerike vyhynuli.
Ľudia domestikovali iné zvieratá niekoľko tisíc rokov pred koňmi – vrátane psov, ošípaných, hovädzieho dobytka, kôz a oviec. Nový výskum však ukazuje, že u koní dochádzalo oveľa rýchlejšie k zmenšovaniu genetickej rozmanitosti spojenej s domestikáciou.
"Ľudia zmenili genóm koňa ohromne rýchlo, možno preto, že v tom čase už mali skúsenosti s domestikáciou zvierat," povedal Laurent Frantz, ktorý sa zaoberá genetikou starovekých zvierat na Univerzite Ludwiga Maximiliána v Mníchove a na štúdii sa nepodieľal. "Každopádne to dokazuje zvláštne postavenie koní v ľudskej spoločnosti," dodal.
Zdieľať článok na Facebooku
Súvisiace články
Novinky.sk
Varenie a recepty
TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.