Pondelok20. január 2025, meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent

Nočné osvetlenie ulíc bráni hmyzu v okusovaní lístia, zistila štúdia

(Zdroj: Getty Images)

ČÍNA - Nočné pouličné osvetlenie v mestách spôsobuje, že listy rastlín sú tvrdšie a pre hmyz prakticky nejedlé, uviedli čínski akademici v novej štúdii. Zaznamenali, že lístie stromov rastúcich v meste je výrazne menej poškodené uhryznutie od hmyzu ako rovnaké rastliny na vidieku. Vedci sa domnievajú, že umelé svetlo môže ovplyvňovať prirodzený priebeh života rastlín, pretože predlžuje svetelnú fázu fotosyntézy.

Tím vedcov sa zameral na dva druhy stromov, ktoré bežne rastú v uliciach Pekingu - sofora japonská (Styphnolobium japonicum) a jaseň pensylvánsky (Fraxinus pennsylvanica). Vzorky na testovanie odoberali na 30 miestach blízko ciest, ktoré sú v noci osvetlené. Na každom mieste merali intenzitu osvetlenia a potom testovali 5500 listov stromov. Skúmali ich veľkosť, odolnosť, obsah vody a množstvo živín a chemických obranných látok.

"Všimli sme si, že v porovnaní s prírodnými ekosystémami listy stromov vo väčšine mestských ekosystémov všeobecne vykazujú len malé známky poškodenia hmyzom," uviedol autor štúdie Šuang Čang z Čínskej akadémie vied. "U dvoch najbežnejších druhov stromov v Pekingu viedlo umelé osvetlenie v noci k zvýšeniu odolnosti listov a zníženiu úrovne herbívorie (okusu) listov."

Rastliny môžu svoju energiu použiť na rast listov do čo najväčších rozmerov alebo naopak na spevňovanie listov kvôli lepšej odolnosti. Vedci zistili, že čím viac svietilo na rastliny svetla, tým boli listy tvrdšie a odolnejšie. V oblastiach, ktoré boli v noci osvetlené najjasnejšie, boli listy extrémne tvrdé a nevykazovali žiadne známky toho, že by ich obhrýzol hmyz.

Neohryznuté listy sú síce možno príjemnejšie na pohľad, ale pre prírodu sú zlým znamením, upozorňujú vedci. Okusovanie lístia je podľa Čanga prirodzený prírodný proces, ktorý zásadne prispieva k rozmanitosti hmyzu. Keď hmyz nebude mať k dispozícii dosť lístia, klesne jeho početnosť. V dôsledku toho potom začne ubúdať aj dravého hmyzu, potom hmyzožravých vtákov a tak ďalej. Úbytok hmyzu je podľa Čanga celosvetovým javom posledných desaťročí, ktorému je potrebné venovať výrazne viac pozornosti.

 

Viac o téme: StromyHmyzPrírodaBiodiverzitaPekingNočné osvetlenieVedaŠuang ČangČínska akadémia viedSofora japonskáJaseň pensylvánskyMestská ekológiaZnečistenie svetlomHerbivoriaúbytok hmyzu
Nahlásiť chybu

Odporúčame


Novinky

Varenie a recepty

Zaujímavosti a atrakcie

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu