Španielske letoviská trápia medúzy, lekára vyhľadali už tisícky dovolenkárov!
Turistické strediská na Costa Brava na severovýchode Španielska sa stretávajú s prílivom medúz. Tie prenikajú čím ďalej tým viac na sever kvôli stúpajúcej teplote mora, ktorá uľahčuje ich reprodukciu, napísal spravodajský server The Guardian.
Od tohtoročného mája do augusta vyhľadalo lekársku pomoc po poranení medúzou na katalánskom pobreží takmer 7500 ľudí - to je o 41 percent viac ako za rovnaké obdobie minulého roka. Popŕhlenie medúzou je bolestivé a môže mať nepríjemné následky pre osoby so zníženou imunitou.
V Španielsku funguje mobilná aplikácia MedusApp, kam môžu ľudia hlásiť výskyt medúz. Počas tohto leta zaznamenala denne stovky takýchto správ. Aplikácia tiež zverejňuje mapu, ktorá je aktualizovaná v reálnom čase, aby pomohla ľuďom vyhnúť sa plážam, pri ktorých sa vyskytuje značný počet medúz.
Väčšina medúz pri katalánskom pobreží sú relatívne neškodné druhy Cotylorhiza tuberculata a Rhizotoma pulmo, v júli však boli uzavreté dve pláže v Tarragone v južnom Katalánsku po tom, čo sa pri brehoch objavila mechúrovka portugalská (Physalia physalis). Mechúrovka síce nie je medúza, ale polypovec patriaci rovnako ako medúzy do kmeňa pŕhlivcov. Jej dotyk je nesmierne bolestivý.
Klimatické zmeny a stúpajúca teplota mora patria medzi kľúčové faktory spôsobujúce nárast počtu medúz, povedala Macarena Marambiová, výskumná pracovníčka z Ústavu morských vied v Barcelone, ktorá zaznamenáva aktivitu medúz v tejto oblasti už 20 rokov.
"Medúzy sú stále častejšie a zvyšujú svoje sezónne aj regionálne rozšírenie," uviedla Marambiová. "Teplejšie more napomáha ich rozmnožovaniu, a preto pozorujeme rastúci počet medúz," dodala.
"Všetky výskumy ukazujú, že ich počty sú cyklické a v niektorých rokoch sú medúzy oveľa početnejšie ako v iných," dodala. "Na pobreží Costa Brava však pozorujeme, že sa cykly skracujú. Cyklus rokov s hojným výskytom medúz sa u niektorých druhov skracuje z ôsmich alebo desiatich rokov iba na dva," upresnila vedkyňa.
Hoci Marambiová označuje za kľúčový prvok klimatickú krízu, svoju úlohu zohráva aj nadmerný rybolov, ktorý znižuje počet predátorov, a výstavba vlnolamov, prístavov, umelých pláží a prístavov. Ľudská činnosť totiž znižuje kvalitu vody a medúzy patria k niekoľkým málo druhom, ktorým sa v takých oblastiach darí, dodala.
Zdieľať článok na FacebookuNovinky.sk
Varenie a recepty
TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.