Najväčší plávajúci ľadovec na svete sa vyplavil v plytkých vodách pri ostrove Južnej Georgie v Južnom Atlantickom oceáne, informovala stanica BBC. Plávajúci ľadovec s názvom A23a pri ostrove uviazol a zrejme sa rozbije o jeho pobrežie. Mohol by podľa ekológov ohroziť kŕmenie miliónov tučniakov a plutvonožcov, spomaliť lodnú dopravu a skomplikovať prácu rybárom.
Ostrov Južná Georgia je hlavným a najväčším ostrovom britského zámorského územia Južná Georgia a Južné Sandwichove ostrovy. Je domovom miliónov tučniakov a tuleňov, ktorých potravu by ľadovec mohol ohroziť. Teraz sa nachádza asi osemdesiat kilometrov od pevniny a podľa pozorovania sa zasekol v plytkých vodách pri ostrove.
Plávajúci ľadovec A23a je podľa denníka The Times asi dvakrát väčší ako Londýn, jeho hrúbka je 400 metrov a váži takmer bilión ton. Od Antarktídy sa kryha oddelila v roku 1986 a do pohybu sa naposledy dala v decembri minulého roku.
Ekológ Mark Belchier pôsobiaci ako poradca vlády Južnej Georgie upozornil na narušenie lodnej dopravy a rybolovu. "Ak sa rozlomí, úlomky ľadovca budú pravdepodobne predstavovať riziko pre plavidlá, pretože by sa vyskytovali v miestnych prúdoch a mohli by obmedziť prístup lodí k oblastiam rybolovu," citoval Belchiera denník The Guardian.
Ľadovce však môžu byť aj prospešné. Prinášajú so sebou obrovské množstvo minerálov a živín, ktoré hnoja planktón. To môže podporiť potravinový reťazec väčších živočíchov.