Toto je budúcnosť cestovania: Najväčšie dvojmotorové lietadlo absolvovalo prvý skúšobný let

28.01.2020 |   |    | 

Spoločnosť Boeing má za sebou úspešný prvý testovací let najväčšieho dvojmotorového lietadla na svete s označením 777X. Po dvoch odkladoch, ktoré spôsobil silný vietor, cez víkend lietadlo vyštartovalo neďaleko Seattlu a let trval štyri hodiny. 

Nový Boeing 777X bude najväčším dvojmotorovým lietadlom na svete. Vďaka zmenám v aerodynamike aj najmodernejším motorom bude mať o desať percent nižšiu spotrebu a emisie a tiež o desať percent nižšie náklady než konkurenčné stroje.

Cestujúcim pritom ponúkne ten najvyšší komfort. V priestrannej širokej kabíne s novým dizajn ich čakajú veľké úložné priestory nad hlavou a väčšie okná pre lepší výhľad z každého sedadla, ako aj lepšia vlhkosť vzduchu či menší hluk.

Boeing 777X bude vyrábaný v dvoch typoch (777-8 a 777-9) s doletom 16,170, resp. 13,500 kilometrov. Ich kapacita bude 384, resp. 426 pasažierov, 77X by teda mal konkurovať Airbusu A350-1000, ktorý má kapacitu asi 360 pasažierov.

Pôvodne sa malo 76 metrov dlhé dopravné lietadlo dostať do prevádzky ešte tento rok, pre technické problémy však spoločnosť tieto plány odložila. Kým začne 777X na budúci rok lietať pre spoločnosť Emirates, sú potrebné ešte ďalšie testy.

Spoločnosť už údajne získala 340 objednávok týchto lietadiel od aeroliniek ANA, British Airways, Cathay Pacific Airways, Emirates, Etihad Airways, Lufthansa, Qatar Airways a Singapore Airlines. Katalógová cena za kus je pritom vyše 442 miliónov dolárov (v prepočte asi 401 miliónov eur).

Boeing má problémy od nehôd jeho lietadiel 737 Max, v súvislosti s ktorými čelí vyšetrovaniu a obvineniam, že vedome riskovali, keď na úkor bezpečnosti uponáhľali ich uvedenie na trh. Uzemnenie strojov 737 Max, ktoré boli najpredávanejšími lietadlami Boeingu, už spoločnosť údajne stálo viac ako 9 miliárd dolárov (8,16 miliardy eur). Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) aktuálne oznámil aerolíniám, že môže zrušiť zákaz lietania Boeingov 737 Max skôr než v polovici roka.

 

Autor: © Zoznam/ako

Zdielať článok na Facebooku

Foto: Boeing
Zdroj: SITA

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Piatok, 16. apríl. 2021. Meniny má Dana, Danica.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa