Gastrozážitok na koľajniciach: Do diaľkových vlakov pribudnú nové reštauračné vozne

08.10.2021 |   |    | 

Reštauračné služby, ktoré v diaľkových vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) prevádzkuje spoločnosť Wagon Slovakia Košice (WGS), sa tešia veľkej obľube. Štandard stravovacích služieb vo vlakoch sa opäť posúva na vyššiu úroveň a cestujúci si v priebehu roku 2022 môžu vychutnávať rôzne jedlá inšpirované svetovou gastronómiou v celkovo šiestich nových reštauračných vozňoch radu WRmz 88-90. 

V súčasnosti prebieha zásadná modernizácia interiéru reštauračných vozňov, ktoré boli v prevádzke od roku 1988, za účelom zvýšenia komfortu pre cestujúcu verejnosť, ako aj pre potreby personálu kuchyne a obsluhy. Kompletná modernizácia sa týkala najmä reštauračnej časti, vybavenia kuchyne, ale aj výmeny interiérových dverí, podláh, WC bunky či opravy klimatizácie. Myslelo sa aj na vizuál interiéru – vo vozňoch  sú osadené nové sedadlá, zabudované nové kuchynské spotrebiče a informačné systémy tak, aby spĺňali štandardy súčasnej doby.

Modernizované reštauračné vozne budú radené do vlakov R 6xx na trati Košice – Bratislava. Prvý zo šiestich vozňov odovzdala ZSSK firma RWS Services s.r.o. do prevádzky 3. 9. 2021, ako vysúťažený dodávateľ v rámci verejného obstarávania. Následne bol 5. 9. 2021 zaradený do vlaku R 606 Tatran. Ide o najmodernejšiu posilu vo flotile „reštaurákov“ – aktuálne ZSSK radí vo vnútroštátnej preprave 7 ks WRRmeer z roku 2008, 3 ks WRReer z roku 1995 a v zálohe má 1 ks WRRm ešte z roku 1980.

Cestujúcich okrem atraktívneho dizajnu čaká ešte atraktívnejšia ponuka jedál a nápojov, ktorá bola prednedávnom obohatená o čerstvé studené šaláty, osviežujúce limonády a trendové snack menu s novými dresingami a omáčkami inšpirovanými svetovou gastronómiou. Do ponuky bolo zaradené taktiež grass-fedové mäso a ďalšie chutné vegánske jedlá. Dodávateľ cateringových služieb WGS pripravil aj špeciálne raňajkové menu a jesennú ponuku jedál, z ktorej si vyberú aj najnáročnejší cestujúci.

Vlastníkom reštauračného vozňa je súkromná spoločnosť, ktorá v rámci verejného obstarávania z roku 2019 ponúkla najvýhodnejšie podmienky prenájmu reštauračného vozňa (s tým, že do budúcna sa ráta s prenájmom celkovo 6-tich identických vozňov). Náklady obstarania vozňa, jeho modernizácie, ako aj prevádzkovej údržby znáša výlučne vlastník vozňa a tieto náklady tak nezaťažujú rozpočet ani personálne kapacity ZSSK.

 

Zdielať článok na Facebooku

Foto: ZSSK
Zdroj: ZSSK

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Sobota, 16. október. 2021. Meniny má Vladimíra.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa