Za našimi západnými hranicami leží malebné mestečko Lednice. V moravskom kraji je veľmi známe a populárne. Leží totiž v prekrásnej vinárskej oblasti a zachovalo si atraktivitu mestečka, v ktorom ešte stále čakáte, že stretnete vyfintené mladé dámy v klobúčikoch, ktoré sprevádzajú sympatický šviháci.
Lednice leží v známej rekreačnej oblasti, Lednocko-valtický areál. Od slovenských hraníc je to asi len pol hodinka cesty autom, no pokojne sa sem dostanete aj na bicykli. Cesty sú upravované a vedú lužnými lesmi, takže nebudete musieť šliapať na priamom slnku. Aby toho nebolo málo cestou natrafíte aj na iné veľmi zaujímavé stavby, ako paláce a lovecké statky. Ich stavitelia, rod Lichtenštajnovcov, si dali záležať na tom, aby okolie vyzeralo upravene a krásne. Dokonalé zámky zapadajú do koloritu upravených záhrad, dlhých lánov a hustých zelených lesov.
Na výlet sa sem dá ísť na otočku, ale aj na víkend či niekoľko dní. Okrem prechádzok po mestečku a zámockých záhradách môžete objavovať krásy na bicykli, alebo sa ísť kúpať do neďalekého aquaparku v Pasohlávkach. V mestečku je dostatok ubytovacích zariadení všetkých druhov, no je lepšie si miesto zarezervovať, keďže v širokom okolí je počas sezóny takmer vždy plno. Plné ubytovacie kapacity jasne značia o tom, že Lednice stojí za to.
V Lednici sa vždy dá čo robiť, no najnavštevovanejším miestom je miestny zámok. Prekrásna letná rezidencia je zapísaná aj v zozname chránených kultúrnych pamiatok UNESCO. Nečudo, keďže aj napriek tomu, že sem Lichtenštajnovci chodili len v lete na pár dní, vystavali tu úctyhodný palác. Dokonale upravené a vyzdobené izby a salóny hostili tých najdôležitejších ľudí z okolia.
Ak je zámok prekrásny, tak jeho záhrady a celé jeho okolie sú ešte krajšie. Prechádzať sa lúkami a popri kvetinových záhonoch je balzam pre dušu. Ak tradičné rastliny nestačia treba si obzrieť Palmový skleník. V ňom je o čosi teplejšie a rastú tu stromy, ktoré inde v areáli neuvidíte. Na prechádzke sa dostanete aj k minaretu, na Janův hrad...
Spomedzi aktivít nás najviac zaujala plavba tunajším rybníkom. V areáli preteká kontrolované rameno rieky Dyje, po ktorom sa poľahky dostanete k minaretu, alebo na Janův hrad. Plavba lodičkou k minaretu trvá približne 20 minút a je sprevádzaná zaujímavých rozprávaním o histórii a okolí zámku. Plavba začína pri maorskej vodárni, ku ktorej sa dostanete popri „tureckých kúpeľoch.“ Maorských prvkov je v okolí vcelku dosť, hoci toto územie nimi nebolo obývané. Je to spojené so zaujímavým príbehom o majiteľovi, ktorý sa dal na islam. Alebo je to inak? Aby sme to nepoplietli, radšej necháme tento príbeh na kapitána. A pozor, nesnažte sa na loď dostať potajme lebo vás odhalí miestny revízor – vodník Dyjáček.
O parku aj rybníku sa na ceste dozviete ozaj veľa. Po vylodení zase dostanú príležitosť vaše nohy. Preskúmavať okolie sa páči hlavne deťom, ktoré sa môžu do sýtosti vybehať a pritom sa dozvedieť niečo zaujímavé. Dokonca aj upršaný deň sa dá v Lednici príjemne prežiť. Návšteva zámku a potom posedenie v cukrárni, prípadne hocktorej vinárni, to je program pre krásne prežitý výlet pri našich hraniciach.
Autor: SiSa, drom