Romantika na pohľadanie: Navštívte najkrajšie barokové záhrady v Čechách

08.07.2017 |   |    | 

Česko je obľúbenou lokalitou zamilovaných párov z celého sveta. Lákajú ich romantické uličky historickej Prahy, rozprávkové hrady a zámky aj panenská príroda českého vidieka. Tie najkrajšie zákutia ponúkajú aj barokové záhrady s jazerami, fontánami či sochami. 

Vrtbovská záhrada v srdci Prahy

Jednou z najkrajších barokových záhrad v Prahe je Vrtbovská záhrada na Malej Strane. V terasovitej záhrade talianskeho typu uvidíte preslnenú salu terrenu (otvorenú prízemnú sálu) so zachovalými freskami a voliéru s vtáctvom.

Jednotlivé terasy spája schodisko lemované sochami od významného barokového sochára Matyáša Bernarda Brauna. Otvorené je denne od apríla do októbra medzi 10. a 18. hodinou. Vrtbovská záhrada leží na svahu kopca Petřín, ktorý predstavuje ideálne miesto na letné pikniky a na ktorého vrchole sa nachádza Petřínska rozhľadňa.

 

Valdštejnská záhrada na pražskej Malej Strane

O kúsok ďalej na Malej Strane sa nachádza záhrada z obdobia raného baroka – Valdštejnská záhrada. Druhá najväčšia pražská záhrada patrí k Valdštejnskému palácu, v ktorom sídli Senát Parlamentu Českej republiky. Návštevníkov na prvý pohľad upúta monumentálna sala terrena, rozľahlý rybník so sochou Herkula i umelá kvapľová stena s jaskyňami. Všetkých milovníkov zvierat určite potešia voľne sa prechádzajúce pávy. Záhrada je voľne prístupná verejnosti vo všedných dňoch od apríla do októbra a príležitostne sa v nej konajú aj koncerty alebo divadelné predstavenia.

 

Trójsky zámok v Prahe

V pražskej štvrti Trója nájdete známy barokový zámok s rozľahlými záhradami zo 17. storočia. Prechádzku zámockým parkom vám spestrí prírodné bludisko, fontány, nádržky, bazéniky a kolosálne schodisko znázorňujúce Gigantomachiu (víťazstvo olympských bohov nad Titanmi). Záhrady sú voľne prístupné a za príplatok môžete nahliadnuť aj do vnútorných priestorov zámku, v ktorých je umiestnená expozícia zo zbierok Galérie hlavného mesta Prahy. Zámok sa nachádza v tesnej blízkosti Zoo Praha a botanickej záhrady, všetko tak môžete spojiť do príjemného celodenného výletu s nečakaným zakončením.

 

Záhrady Arcibiskupského zámku v Kroměříži

Mesto Kroměříž sa nachádza v Zlínskom kraji na východnej Morave.  Tamojšie záhrady Arcibiskupského zámku patria medzi svetovo najvýznamnejšie záhradné diela a spolu so zámkom sú zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Väčšia zo záhrad, takzvaná Podzámocká, má v súčasnosti podobu parku. Kvetinová záhrada vďačí za svoju jedinečnosť prelínaniu vplyvov neskorej talianskej renesancie a francúzskeho raného baroka. Môžete sa tu prejsť po dlhej kolonáde, nájsť cestu z labyrintu, potešiť oko geometrickými ornamentmi z kvetín a kríkov alebo navštíviť miestnu rotundu.

 

Zámocká záhrada v Českom Krumlove

Český Krumlov v južných Čechách je obľúbenou turistickou destináciou pre svoj zachovalý staročeský charakter. Historické centrum mesta je dokonca zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. Tamojší hrad a zámok sú povestné honosnou záhradou, ktorá bola založená v 17. storočí. Pddychovať tu môžete vedľa kaskádovitej fontány alebo pri letohrádku Bellarie, ktorý sa nachádza vedľa známeho otáčavého hľadiska.

 

Zdielať článok na Facebooku
Zdroj: ako

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Utorok, 27. júl. 2021. Meniny má Božena.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa