Česká republika má na Zozname svetového kultúrneho dedičstva zapísaných až 12 miest, čo ju po prepočítaní na počet obyvateľov alebo rozlohu radí ku krajinám ako Taliansko, Francúzsko či Japonsko. V Českej republike však máte všetko na dosah. Aj najvzdialenejšie UNESCO pamiatky delí len 300 kilometrov, a to je výborný dôvod, prečo by ste sa už toto leto mali vybrať do Čiech a na Moravu.
PRAHA
Stovežatú Prahu hádam netreba nikomu predstavovať. Doplňme však, že jej historické centrum zapísali na zoznam UNESCO v roku 1992. Dôvodov je nespočetné množstvo, za všetky spomeňme aspoň Karlov most, komplex Pražského hradu so Svätovítskym chrámom či Staromestské námestie s orlojom. Či už sa vyberiete spoznávať Hradčany, Malú Stranu, Vyšehrad , Staré alebo Nové Mesto, vždy budete obdivovať nádherné pamiatky, vďaka ktorým patrí Praha k najkrajším metropolám sveta.
ČESKÝ KRUMLOV
Rezidenčné sídlo českej aristokracie v Českom Krumlov je s vyše 40 budovami okolo piatich nádvorí druhým najväčším hradným a zámockým komplexom v Českej republike. S jeho výstavbou sa začalo niekedy okolo roku 1250, svoju pečať tu však zanechali mnohí majitelia. Vďaka tomu tu môžeme pozorovať stavebný vývoj od 14. do 19. storočia. Okrem obytnej časti uvidíte aj unikátne barokové divadlo, zámockú záhradu s rokokovou fontánou či letohrádok Bellarie.
TELČ
V rovnakom roku ako Praha a Český Krumlov (1992) bolo na zoznam UNESCO zapísané aj historické centrum mestečka Telč. Tomu dominuje námestie a priľahlý zámok s rozsiahlym parkom, ktoré boli pôvodne vystavané v gotickom slohu. Dnes však už môžeme obdivovať ich renesančnú podobu, ktorá zostala zachovaná prakticky bez zmien od rozsiahlej prestavby budov v 16. storočí. Malebnú panorámu mesta dotvárajú tri rybníky, vďaka ktorým Telč niekedy poeticky prezývajú „Jazernou ružou“.
ŽĎÁR NAD SÁZAVOU
V roku 1994 sa stal súčasťou Svetového kultúrneho dedičstva pútnický kostol sv. Jána Nepomuckého, postavený v štýle tzv. barokovej gotiky. Architekt Jan Blažej Santini-Aichl vytvoril začiatkom 18. storočia skutočne originálnu stavbu, kde zaujímavo tvarovaný ambit obklopuje kostolík na pôdoryse prieniku šiestich kružníc v tvare päťcípej hviezdy. Aj v interiéri nájdeme viacero odkazov na toto číslo. Kostol má päť vstupov, päť bočných kaplniek aj päť anjelov na hlavnom oltári.
KUTNÁ HORA
Už od raného stredoveku patrila Kutná Hora vďaka ťažbe striebra a razbe mincí k popredným miestam Českého kráľovstva, čo sa prejavilo aj v stavebnom vývoji. Historické centrum s neskorogotickým chrámom svätej Barbory, katedrálou Nanebovzatia Panny Márie v Sedlci a viacerými gotickými, renesančnými a barokovými domami predstavuje výnimočný príklado stredovekého urbanizmu a na zoznam UNESCO sa dostalo v roku 1995.
LEDNICKO-VALTICKÝ AREÁL
V roku 1715 boli dve juhomoravské mestečká Lednice a Valtice prepojené alejou, vďaka čomu neskôr vznikol nádherný Lednicko-Valtický areál, výnimočné spojenie nádhernej prírody a ľudského diela. Dominuje mu najmä zámok vo Valticiach a romantický Lednický zámok, prestavaný v 19. storočí v štýle tudorovskej gotiky, ktorý v priľahlom parku dopĺňa viacero menších zámočkov, ale aj stavby ako skleník, minaret či Apolónov chrám. Všetky sú od roku 1996 súčasťou Svetového kultúrneho dedičstva.
Tip na víkend: Navštívte prekrásny Lednicko-valtický areál
HOLAŠOVICE
O dva roky neskôr pribudla na zoznam UNESCO aj dedinská rezervácia Holašovice, kde sa zachoval stredoveký systém obytných domov a sýpok, prepojených ohradnými múrmi s bránkami a klenutými vjazdmi. Priečelia sú ozdobené v štýle sedliackeho baroka. Celkovo je zapísaných až 23 pamiatkovo chránených usadlostí so 120 budovami, medzi ktoré patrí napríklad aj hostinec či kaplnka. Dedina má stále asi 140 obyvateľov, ktorí v pôvodných domoch naďalej bývajú.
KROMĚŘÍŽ
V roku 1998 pribudol na zoznam UNESCO okrem Holašovíc aj arcibiskupský zámok so záhradami v Kroměříži. Ten si zachoval svoju ranobarokovú podobu z polovice 17. storočia a dodnes môžete obdivovať bohato zdobené interiéry s množstvom pôvodného dobového zariadenia aj dielami európskych majstrov 15. až 18. storočia (Tizian, Cranach, Veronese, Breughel...) K zámku prilieha rozľahlá Podzámocká záhrada s jazierkom a baroková geometricky koncipovaná Kvetinová záhrada, ktorá je najcennejšou pamiatkou v meste.
LITOMYŠL
Renesančný zámok vo východočeskom meste Litomyšl je považovaný za najvýznamnejší doklad zámockej renesančnej architektúry v Českej republike a v roku 1999 bol preto zapísaný na zoznam UNESCO. Vzdušné arkády, bohato zdobené štíty aj rozsiahla sgrafitová výzdoba stien nezaprú svoju inšpirácie v kolíske renesancie - Taliansku. Litomyšl je však známy aj ako rodisko Bedřicha Smetany a dodnes tam môžete navštíviť jeho rodný dom a byt v budove vtedajšieho pivovaru.
Český Litomyšl: Spoznajte rodné mesto Bedřicha Smetanu
OLOMOUC
Stĺp Najsvätejšej trojice v Olomouci, postavený v rokoch 1714 až 1754 na Hornom námestí, je vysoký 35 metrov a zdobí ho takmer 40 sôch svätcov, svetlonosov a ďalších postáv. Jedná sa o vôbec najväčšie zoskupenie barokových sôch v rámci jednej skulptúry v strednej Európe a svojou výtvarnou koncepciou, bohatosťou figurálnej výzdoby aj pôsobivými rozmermi predstavuje jedno z najcennejších diel vrcholného baroka. Preto je od roku 2000 zapísané na zozname UNESCO.
BRNO
Vila Tugendhat v Brne bola postavená v rokoch 1929 až 1930 podľa návrhu jedného z najvýznamnejších architektov doby - Ludwiga Miesa van der Rohe. Ten vytvoril pre manželov Tugendhatovcov vrcholné dielo funkcionalistickej architektúry, ktoré vychádza z geometrickej čistoty tvarov a využíva nové materiály (železobetón, sklo, oceľ...) aj najmodernejšie technológie. Koncepcia aj vnútorné členenie vily boli vo svojej dobe absolútne prevratné, od roku 2000 je preto súčasťou Svetového kultúrneho dedičstva.
Najkrajšie dielo modernej architektúry: Spoznajte tajomstvá vily Tugendhat
TŘEBÍČ
Najnovším českým prírastkom na zozname UNESCO (2003) je židovská štvrť a bazilika sv. Prokopa v Třebíči, ktoré sú príkladom pokojného spolužitia dvoch odlišných kultúr - kresťanskej a židovskej. Ranostredoveká bazilika sv. Prokopa a bývalé židovské geto s mimoriadne zachovalou pôvodnou urbanistickou štruktúrou s asi 120 domami, ale aj synagógami, školami, cintorínom či rituálnymi kúpeľmi sú symbolom vzájomnej tolerancie, ktorý je aj po stáročiach stále veľmi aktuálny.