Južná Morava má nové aktivity pre záujemcov o prírodu a históriu

03.08.2018 |   |    | 

V prihraničnom Juhomoravskom kraji pribudli nové turistické možnosti pre záujemcov o prírodné lokality a históriu."Máme sprístupnenú novú trasu po znojemskom hradobnom opevnení, kde sa so sprievodcom možno zoznámiť s históriou zachovaných obranných veží. V jednej je výstava dobových zbraní a výzbroje. Moravský kras ponúka jaskynné dobrodružstvo novou Speleoferatou v hĺbke 40 metrov s množstvom preliezačiek, priepastí, lanových rebríkov a traverzov. Podobný adrenalínový zážitok je na prehliadkových trasách Znojemského podzemia. Milovníci welness sa môžu tešiť na pivné kúpele v Kyjovskom pivovare," uviedla pre TASR riaditeľka Centrály cestovného ruchu (CCR) Južná Morava Pavla Pelánová.

Vo Valtickom zámku k doterajším dvanástim prehliadkovým okruhom a expozíciám pribudla 13. - romantická stavba Belveder, ktorá bola dlho zatvorená. Tento pôvodne reprezentačný objekt a centrum bažantnice po rekonštrukcii možno spoznať aj zvnútra.

Novinkou je i štvorkilometrový archeochodník medzi Pavlovom a Dolnými Věstonicami. Tvorí ho osem zastávok. Tie informujú o lovcoch mamutov, ktoré žili na svahoch Pálavy pred 20.000 rokmi, o najstarších poznatkoch technológie pálenia hliny a výroby textilu na svete, aj o pamiatkach Rímskej aj Veľkomoravskej ríše.

Nový cezhraničný projekt CCR predstavuje verejnosti príbehy botanických, bylinkových, kláštorných a iných záhrad i parkov v regióne Južná Morava, Vysočina a Dolné Rakúsko.

Priaznivci cykloturistiky si môžu vybrať zo siete 1200 kilometrov trás vinárskymi cestičkami. Pre náročnejších majiteľov horských bicyklov podľa špeciálnej metodiky vybudovali úzke prírodné chodníky - Singletrail. Zatiaľ sú tri: Singletrail Moravský kras, Boskovické stezky a Trail of Life Lučina (Bílé Karpaty). Má ísť o jedinečné a náročné jednosmerné trasy.

 

Zdielať článok na Facebooku


Foto: archív
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Utorok, 2. jún. 2020. Meniny má Xénia.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa