Momenty dejín, ako ste ich nezažili: Objavili sme najzaujímavejšiu chodbu v Prahe
Národné múzeum, ktoré dominuje Václavskému námestiu, netreba azda nikomu predstavovať. Nedávno však prešlo rozsiahlou rekonštrukciou a tá so sebou nepriniesla len obnovu starších častí, ale aj vznik úplne nových. Jednou z nich je chodba, ktorá už niekoľko mesiacov spája modernú a historickú budovu múzea. Vďaka šikovným umelcom a moderným technológiám prináša návštevníkom tie najsilnejšie emócie.
Historickú budovu Národného múzea dokončili v roku 1891 a v týchto dňoch finišujú s jej rozsiahlou rekonštrukciou. V rámci nej vyhĺbili pod Vinohradskou ulicou chodbu, ktorá slúži predovšetkým na prepojenie s modernou budovou. Návštevníci môžu vďaka nej s jedinou vstupenkou a „suchou nohou“ preskúmať všetky exponáty inštitúcie.
Chodba v Národnom múzeu v Prahe
65-metrová chodba ale zároveň slúži ako mimoriadny multimediálny priestor. Na stenách sa v slučke premietajú videá, ktoré približujú dejiny a vývoj Václavského námestia (a s ním aj celej Českej republiky, resp. Česko-Slovenska). Na základe podkladov z múzea ich spracovalo štúdio Kolmo architektov Martina a Lenky Hejlových.
Chodba v Národnom múzeu v Prahe
Video Momenty zrodenia veľkomesta približuje pôvodné gotické námestie s renesančnými a barokovými domami, ktoré sa počas 19. a 20. storočia premenilo na veľkorysý bulvár a centrum modernej Prahy. Zmeny budov dnešného námestia sú spracované v časozbernej animácii, kde jedna sekunda projekcie predstavuje jeden reálny rok. Projekcia Momenty dejín 20. storočia sa zas prostredníctvom autentických záberov vracia k najvýznamnejším dejinným udalostiam – od vzniku Československa, cez nástup komunizmu a okupáciu až po revolúciu v roku 1989.
Aby bol zážitok z týchto videí dostatočne autentický, bolo potrebné spojiť najmodernejšie audiovizuálne technológie s úctyhodnými technickými parametrami. Obe steny chodby pokrýva obraz s plochou takmer 270 m2, ktorý premieta 38 laserových projektorov so zrkadlovými objektívmi s ultrakrátkou projekčnou vzdialenosťou (takže si ich v priestore ani nevšimnete). Celkové rozlíšenie je 60.000 x 1.200 obrazových bodov, ktoré do projektorov prehráva decentrálny systém synchronizovaných prehrávačov s celkovým dátovým tokom 330 Gb/s.
Chodba v Národnom múzeu v Prahe
Každá čas rozľahlého obrazu však musí mať aj správny zvukový sprievod, preto bolo potrebné vybudovať 32-kanálové ozvučenie, ktoré pri celkovom príkone 12 kW dokáže vytvoriť akustický tlak vyše 130 dB. Obraz je lemovaný synchrónnym unikátnym RGB pixelovým LED pásom s celkovou dĺžkou takmer 320 metrov, ktorý občas mení farbu a vo vybraných momentoch bliká zdôrazňujúc napríklad desivú atmosféru počas bombardovania.
Chodba v Národnom múzeu v Prahe
Upozorňujeme, že expozícia v chodbe môže byť aj v dôsledku toho nebezpečná pre osoby trpiace epilepsiou. Tým ostatným však najväčšia spojená projekcia v Európe garantuje skutočne nezabudnuteľný zážitok.
Autor: © Zoznam/ako
Zdielať článok na FacebookuVideo: ako
Súvisiace články
TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.