Malebné uličky v náručí rybníkov: Telč je hviezdou českých rozprávok

2024-05-16 00:00:00 |   |    | 

Na juhozápade Moravy sa nachádza nádherné mestečko Telč, zapísané vďaka svojmu centru na zozname UNESCO. Sídli priamo na ceste medzi Viedňou a Prahou a mnoho ľudí ho využíva ako možnosť zastávky, kde si oddýchnu pokojne aj niekoľko dní. Preslávilo sa najmä nádherným námestím a zámočkom, ktorý vám bude povedomý. 

Legenda o bohatom Bártovi

Zaujímavosťou mesta Telč je, že sa s ním spája množstvo legiend a povestí. Niektoré z nich pútavým spôsobom vysvetľujú, ako vznikli jednotlivé atrakcie. Dobre známa je najmä legenda o bohatom Bártovi, ktorý nebol veľmi obľúbený. Zaujímal sa len o peniaze, k ľuďom bol neúctivý a nevážil si ani svoju manželku, ku ktorej sa správal veľmi hrubo.

Keď ochorel a cítil svoj blížiaci sa koniec, veľmi prosil Pannu Máriu o odpustenie. Tá zariadila, aby sa zmieril so všetkými, ktorým ublížil, a jeho dušu vypustila z tela. V tom momente po nej siahol čert, ktorému sa ju však nepodarilo dostihnúť, pretože sa skryla pod plášť tejto svätice. Preto nahnevaný diabol dupol nohou na skalu, na ktorej stál, a zanechal tam veľkú stopu. Tá sa nachádza pri Staromestskom rybníku a dodnes ju nazývajú Čertova stopa.

 

Čarovné námestie

Dominantou mesta je námestie Zachariáša z Hradca, ktoré lemuje jedinečný súbor gotických a renesančných meštianskych domov s arkádami a renesančnými, barokovými a klasicistickými zdobenými štítmi. K najkrajším patrí Michalov dom s nádhernou sgrafitovou výzdobou, oproti stojaci zelený dom číslo 15 s arkierom aj radnica, ktorú ako jednu z mála projektoval taliansky architekt. Jej priečelie je zosobnením čistej renesancie a dokonalých línií.

Námestie zdobí aj morový stĺp zo začiatku 18. storočia, dve studne a na opačnej strane aj kostol sv. Jakuba s 50-metrovou vežou, z ktorej je nádherný výhľad na celé mesto. Najstaršou zachovanou stavbou je však neskorománska veža sv. Ducha z prvej polovice 13. storočia, ktorá dnes tiež slúži ako vyhliadková.

 

Hviezda českých rozprávok

Na konci námestia stojí zámok, ktorý postavili v druhej polovici 14. storočia. Jeho súčasťou je aj veľká záhrada. Zámok bol viackrát renovovaný a do súčasnej podoby ho prestavali v 16. storočí. Svojím vzhľadom pripomína rozprávkové hrady, čo si veľmi dobre uvedomovali aj filmári. Z toho dôvodu sa objavil vo viacerých známych českých rozprávok a diváci si ho môžu pamätať z Pyšnej princeznej alebo Z pekla šťastie.

Zámok sa dodnes podarilo uchovať v dobrom stave. Jeho najkrajšími miestnosťami sú Zlatá sála a Rytierska sála, ktorá má nádherne zdobený strop. Viaceré steny sú skrášlené peknými freskami. Súčasťou hradu je aj galéria, v ktorej vystavujú okrem podobizní bývalých majiteľov aj diela českých umelcov.

 

Mesto obklopené rybníkmi

Do Telču prichádzajú ľudia aj kvôli jeho nádhernej prírode. Centrum je lemované zámockým parkom, ktorý je obľúbeným miestom na prechádzky. Okrem toho sa tam nachádzajú až tri rybníky. Celkovo to vytvára veľmi príjemnú atmosféru, čo oceníte najmä počas leta, keď sa tu neustále niečo deje.

Každý z rybníkov sa vyznačuje inou zaujímavosťou. Staromestský preslávila spomínaná Čertova stopa a je najďalej od centra. Práve preto ponúka pokojnejšiu atmosféru a okolo neho vedie prechádzkový okruh. Štepnický je známy vďaka možnosti člnkovania. Môžete sa preplaviť aj k ostrovčeku, ktorý sa nachádza v jeho strede. Ulický má zas Belpskú lávku, po ktorej sa môžete ponad neho prejsť. Preto ho milujú najmä rodiny s deťmi, lebo tam môžu chodiť kŕmiť kačky.

 

Autor: © Zoznam/David

Zdieľať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Pondelok, 27. máj. 2024. Meniny má Iveta.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa